Wiadomości

Gen. Skrzypczak: Putin wysyła tych ludzi na śmierć, tak jak robił to Stalin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wszystkie cele zakładane pierwotnie się zawaliły Putinowi, a mobilizacja ma na celu ratowanie tylko tego, co osiągnęli na terytorium Ukrainy – mówi b. dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl.

– Rosjanie próbowali skrytą mobilizację prowadzić od sierpnia, kiedy zaczęła się ofensywa na Przyczółku Chersońskim i zaczęło im brakować wojska. Wiedzieli, że zaraz może dojść do katastrofy i nie będą posiadać wojska na froncie. Administracja wojskowa próbowała zrekrutować ludzi do armii. Chciano zmobilizować około 50-60 tysięcy osób, a z tego co mi wiadomo, udało się powołać pomiędzy 6-8 tys. żołnierzy – tłumaczy gen. Skrzypczak.

– Rosjanie uznali, że jeśli nie znajdą dobrych argumentów, nie uda im się wzmocnić osobowo armii. W związku z tym, przed dekretem o obowiązkowej mobilizacji, Duma przyjęła ustawę, bardzo restrykcyjną, która dotyczy żołnierzy rezerwy i nie tylko, ale również wszystkich tych, którzy odmawiają bycia żołnierzami. Za odmowę służby bądź dezercje jest kara do 10 lat więzienia. Ludzie jednak mają wybór: iść na wojnę i zginąć, czy iść do więzienia? Problem w tym, że w dokumentach wydanych przez Kreml nie ma nic o patriotyzmie. Obywatele rosyjscy na dobrą sprawę nie wiedzą, w jakim celu mają iść na wojnę i za kogo się bić. Narracja, która mówiła, że na Ukrainie mamy do czynienia z faszystami, już dawno się wypaliła. Na Kremlu już to zrozumieli, dlatego jedynym argumentem jest restrykcyjna ustawa, która zmusza ludzi do bycia żołnierzami. Przypomina to czasy Stalina, kiedy masowo wcielano ludzi do armii i kazano im w ciemno iść na front bez żadnego przygotowania – zwraca uwagę były dowódca Wojsk Lądowych.

– Putin traktuje tych ludzi, jak mięso armatnie. Celów tej wojny praktycznie już nie ma. Wszystkie cele zakładane pierwotnie się zawaliły Putinowi, a mobilizacja ma na celu ratowanie tylko tego, co osiągnęli na terytorium Ukrainy. Ale z pewnością nie odwróci przebiegu wojny. To się Rosji nie uda, zostało im za mało czasu, żeby wygrać wojnę – podkreśla Generał.

– Będzie to działo selektywnie. Ludzie, których Rosjanie uznają za przeszkolonych pójdą do jednostek, które się wycofały z Ukrainy i odtwarzają zdolność bojową. W pojęciu Rosjan zdolność bojowa zastaje osiągnięta po dwutygodniowym przeszkoleniu. Problem w tym, że wówczas człowiek nie nadaje się do walki, lecz staje się miejscem armatnim. Putin wysyła tych ludzi na śmierć, tak jak robił to Stalin – zauważa Skrzypczak.

Więcej:
https://dorzeczy.pl/opinie/348574/gen-skrzypczak-putin-wysyla-tych-ludzi-na-smierc-tak-jak-robil-to-stalin.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!