Wiadomości

Gen. Skrzypczak: “Niech to Rosja się nas boi”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Rosjanie systematycznie naruszają przestrzeń powietrzną kogo tylko mogą i robią to bezkarnie. W ciągu ostatnich kilku lat jedynym przypadkiem, który pamiętam, kiedy Rosjanie za to naruszanie przestrzeni zostali ukarani, był przypadek turecki. Rosjanie latali w przestrzeni tureckiej mimo ostrzeżeń do czasu, kiedy Turcja nie strąciła im samolotu. Od tamtego czasu żaden samolot rosyjski nie wlatuje w przestrzeń powietrzną Turcji. Moje pytanie jest zatem takie – czy NATO, które tak pręży muskuły, nie jest w stanie zapobiec naruszaniu swojej przestrzeni powietrznej na wzór turecki?” – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

– Trzeba dać Rosjanom ostrzeżenie, że każdorazowe naruszenie przestrzeni powietrznej któregokolwiek członka NATO skończy się zestrzeleniem samolotu. Operacja Baltic Air Policing działa tak – wlatuje rosyjski samolot w przestrzeń powietrzną państwa NATO i podrywana jest dyżurna para samolotów NATO, zawsze za późno. Rosjanie grają nam na nosie, to zaczyna być śmiechu warte. Dopóki Rosjanie nie przekonają się, że potrafimy być stanowczy, to będą się nami bawić. A czego my się boimy? – pyta gen. Skrzypczak.

– Ja mam odwagę, dlaczego politycy jej nie mają? Cały czas mamy żyć w strachu dlatego, że Rosjanie mają bombę atomową? Z rosyjskimi groźbami mamy do czynienia bez przerwy, pani Zacharowa i pan Pieskow przynajmniej raz dziennie jakąś groźbę w kierunku kogoś artykułują – czy to w stronę Litwy, Estonii, czy ostatnio mają na tapecie Kazachstan. U nas te groźby transmituje się we wszystkich mediach i my mamy się ich bać – stwierdził były dowódca Wojsk Lądowych.

– To jest czas próby dla NATO. Jeżeli NATO nie zagwarantuje bezpieczeństwa Litwie, to niech się pakuje i rozwiąże. Czas bania się gróźb Rosji już minął. Rosja jest teraz tak słaba, jak nie była nigdy wcześniej. To trzeba wykorzystać. Niech to Rosja się nas boi, że będziemy konsekwentni w tym, by sprowadzić ją do roli imperium co najwyżej regionalnego. Nie może być tak, że mamy się rodzić w państwie, które bez przerwy boi się Rosji – stwierdził Generał.

Czytaj więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!