Wiadomości

Gdzie w Europie ginie najwięcej osób w strzelaninach?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szwecja odnotowuje najwięcej ofiar śmiertelnych w wyniku strzelanin w Europie na milion mieszkańców. To także jedyny kraj na kontynencie, w którym wskaźnik ten rośnie od 2000 r. – wynika z najnowszego raportu Szwedzkiej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (BRA).

– Widzimy wyraźnie, że wzrostu śmiertelnej przemocy z użyciem broni palnej nie można zaobserwować nigdzie indziej w Europie – wskazała na prezentacji autorka opracowania Klara Hradilova Selin.

Z analizy BRA wynika, że o ile w latach 2000-03 Szwecja była na 18. miejscu w Europie pod względem liczby śmiertelnych strzelanin na milion mieszkańców, to w latach 2004-17 kraj ten „awansował” na drugą pozycję, ustępując jedynie Chorwacji. Po 2018 r. Szwecja wysunęła się na pierwsze miejsce, gdy chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych strzelanin, choć jak zaznaczono, z uwagi na brak danych porównano mniejszą liczbę państw.

Hradilova Selin pytana przez dziennikarzy o przyczynę tak dużego wzrostu liczby strzelanin w Szwecji odpowiedziała, że „nie wie”. Wskazała ogólnie, że „dostęp do broni staje się coraz łatwiejszy, a jedna strzelanina często wywołuje kolejną”.

– Jednocześnie wzrost śmiertelnej przemocy ograniczona jest do młodych mężczyzn ze środowisk przestępczych na tzw. obszarach szczególnie wrażliwych – stwierdziła.

Ekspertka BRA nie wspomniała, że problem może dotyczyć imigrantów, którzy osiedlają się w tych samych dzielnicach na przedmieściach miast. W statystykach ofiary walk gangów w większości pochodzą z innych krajów niż Szwecja.

– Mamy migrację, która była za duża, i niemogącą jej sprostać integrację – skomentował raport BRA Johan Forssell, polityk opozycyjnej centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.

Lider prawicowego ugrupowania Szwedzcy Demokraci Jimmie Akesson zaprezentowane statystyki nazwał „skandalem”. – Rząd skapitulował i oddał władzę – stwierdził.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!