Wiadomości

Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej zatrzymali w Macedonii 120 nielegalnych imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 120 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, zatrzymali polscy funkcjonariusze Straży Granicznej podczas misji w Macedonii – poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który w poniedziałek spotkał się z uczestnikami misji SG w tym kraju.

– To misja bardzo istotna dla ochrony granic zewnętrznych UE. Ta misja jest wymiarem polskiej solidarności wobec naszych partnerów z UE. Polska Straż Graniczna przede wszystkim dba o szczelność polskich granic, które w części stanowią granice zewnętrzne UE. Tu, mimo presji wywieranej przez różne środowiska polityczne, różne organizacje pozarządowe, polska SG wypełnia swoje zadania celująco – mówił Błaszczak. 

Szef MSWiA poinformował, że w Macedonii polscy funkcjonariusze SG zatrzymali ponad 120 nielegalnych imigrantów, w tym z Pakistanu i Bangladeszu. 

– To świadczy o tym, że presja migracyjna na Europę jest presją wytwarzaną przez ludzi, którzy nie są uchodźcami, którzy nie są ludźmi doświadczonymi przez tragedię wojny, ale przede wszystkim są to ludzie, którzy chcą poprawić swoje warunki bytu – mówił Błaszczak.

Minister podkreślił, że ma nadzieję, iż kraje UE oraz Komisja Europejska zaniechają „pomysłów dotyczących ustanawiania mechanizmów relokacji”. – Czyli rozdziału de facto imigrantów, a nie uchodźców (…). Naszym zadaniem jest nakłonienie naszych partnerów w Unii Europejskiej do rezygnacji z mechanizmów relokacji migrantów. Te mechanizmy są magnesem przyciągającym kolejne fale uchodźców – powiedział Błaszczak.

Szef MSWiA mówił również, że polityka poprzedniego rządu koalicji PO-PSL, jeżeli chodzi o zgodę na relokację uchodźców, była błędem. 

– Tę decyzję podjęto wbrew stanowisku państw Grupy Wyszehradzkiej – mówił. 

W Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu szkoleni są funkcjonariusze, którzy wyjeżdżają na misje m.in. do Macedonii. W ubiegłym tygodniu zakończyła się 8. zmiana polskiego kontyngentu w tym kraju. W październiku do Macedonii pojedzie 30 funkcjonariuszy w ramach 9. zmiany.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!