Wiadomości

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali pod zarzutem zastraszania świadków pięciu członków Psycho Fans Ruchu Chorzów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pięć osób zatrzymanych podejrzanych m.in. o groźby pozbawienia życia czy uszkodzenie mienia, to efekt działań CBŚP i Prokuratury Krajowej. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcze działania miały na celu wywarcie wpływu na pokrzywdzonych w związku ze składanymi przez nich wyjaśnieniami w innym postępowaniu. Zatrzymani mają związek z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów sportowych – poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Katowicach wspólnie z prokuratorami Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, wyjaśniają okoliczności zdarzenia do którego doszło w Świętochłowicach, w nocy z 30 na 31 grudnia 2018 roku. Z ustaleń śledczych wynika, że wówczas podczas pościgu za samochodem, którym poruszali się pokrzywdzeni, napastnicy okazywali maczetę oraz oddawali w ich kierunku strzały z nieustalonej broni i rac.

Dodajmy, że – jak wynika z ustaleń portalu TVP Info – członkowie grupy Psycho Fans Ruchu Chorzów podjęli pościg za dwoma swoimi byłymi kompanami współpracującymi z policją i prokuraturą. Ulicami Świętochłowic pędził opel astra ścigany przez kilka aut, w tym mazdę i hyundaia. Oplem uciekali Łukasz B. i Dawid W.

Jak czytamy dalej w komunikacie CBŚP, postępowanie obejmuje także inne zachowania ukierunkowane na zakłócenie prawidłowego toku śledztwa, takie jak groźby kierowane między innymi pod adresem jednego z pokrzywdzonych oraz jego konkubiny oraz zniszczenia elewacji budynków położonych w Świętochłowicach.

Wyjaśnijmy, iż chodzi tu o napisy obrażające skruszonych i nawołujące do ich zabicia.

Wczoraj policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, wsparci przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w tym z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, zatrzymali pięciu mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat. Podczas przeszukań ich miejsc zamieszkania policjanci znaleźli maczety, broń gazową, znaki propagujące treści faszystowskie oraz niewielkie ilości narkotyków. Wszystko to zostało zabezpieczone jako materiał dowodowy w sprawie.

Czterech z mężczyzn usłyszało w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzut kierowania gróźb pozbawienia życia oraz przemocy w stosunku do pokrzywdzonych i narażenia ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w celu wywarcia wpływu na pokrzywdzonych w związku z treścią składanych przez nich wyjaśnień w innym postępowaniu. Zarzuca się im również uszkodzenie pojazdu. Dodatkowo dwóch z nich usłyszało zarzut udziału w rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Natomiast piątemu z zatrzymanych przedstawiono cztery zarzuty dotyczące kierowania gróźb pozbawienia życia poszkodowanym, w celu wywarcia wpływu w związku z treścią składanych przez nich wyjaśnień w innym postępowaniu oraz dwukrotnego uszkodzenia elewacji budynków poprzez naniesienie na nich napisów.

/CBŚP, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!