Europa Wiadomości

Fundacja Walki z Korupcją założona przez Aleksieja Nawalnego przestała istnieć

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl Fundacja Walki z Korupcją (FBK) założona przez Aleksieja Nawalnego z dniem 31 sierpnia zakończyła swoje funkcjonowanie.

Informację o wykreśleniu FBK z Jednolitego Państwowego Rejestru Osób Prawnych podała w środę agencja informacyjna Interfax. Tym samym przestała istnieć główna organizacja, przy pomocy której działał Aleksiej Nawalny. Opozycjonista założył ją w 2011 r. i za jej pośrednictwem opracowywał raporty i materiały sugerujące osiąganie przez rosyjskich urzędników nieuprawnionych korzyści majątkowych. FBK oskarżyła o skorumpowanie także byłego prezydenta i premiera Dmitrij Miedwiediewa, a na początku tego roku rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Po tym gdy sąd odwiesił Nawalnemu wyrok i polityk trafił do kolonii karnej, FBK stała się przedmiotem postępowania prokuratorskiego. Moskiewska prokuratura uznała, że zarówno Fundacja jak i tak zwane sztaby Nawalnego „po przykrywką liberalnych haseł […] zajmują się formułowanie warunków dla destabilizacji sytuacji socjalnej i społeczno-politycznej”. Stwierdziła, że organizacje Nawalnego dążąc do zmiany „ustroju konstytucyjnego” mogą posunąć się do zorganizowania „kolorowej rewolucji”. Oskarżono je także o angażowanie nieletnich w działalność sprzeczną z rosyjskim prawem.

W związku z tym prokurator zdecydował się na złożenie wniosku do sądu o uznanie obu organizacji za ekstremistyczne. Moskiewski Sąd Miejski 9 czerwca przychylił się do wniosku prokuratora uznając działalność FBK i sztabów Nawalnego za ekstremistyczną, co pociągnęło za sobą ich formalną likwidację.

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie na 30 dni.

Już po aresztowaniu Nawalnego jego współpracownicy opublikowali materiał wideo, w którym opozycjonista zarzucił Władimirowi Putinowi, że za pieniądze z łapówek wystawił na brzegu Morza Czarnego pałac kosztujący 1,5 mld dolarów. W ciągu 3 dni nagranie zyskało na YouTube ponad 58 mln wyświetleń, stając się najpopularniejszym rosyjskim materiałem w tym serwisie.

2 lutego sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 koło Pokrowska w obwodzie włodziemierskim.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!