Wiadomości

Fundacja finansowana przez Niemców domaga się wyrzucenia Michała Rachonia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fundacja Akcja Demokracja – sponsorowana przez podmioty związane z Niemcami – rozpoczęła akcję pt. „Odsunąć Michała Rachonia”. Domagają się wyłączenia dziennikarza z prowadzenia programu “Minęła 20” w TVP Info – pisze portal niezalezna.pl.

Ataki na Michała Rachonia nie zdarzają się po raz pierwszy. Tym razem jednak warto zwrócić uwagę na inicjatora nagonki. Jest to antyrządowa Akcja Demokracja, będąca głównym koordynatorem protestów przeciwko reformie sądownictwa. Jest ona od kilku lat finansowana przez Europejską Fundację Klimatyczną (EFK). Szefem rady nadzorczej EFK – jak ujawniła „GP” – jest zaś Caio Koch-Weser. W latach 1999-2005 był on wiceministrem finansów w rządzie Gerharda Schroedera. To właśnie Koch-Weser podpisał poręczenie państwa niemieckiego dla kredytu Deutsche Banku dla Gazpromu. Pieniądze te miały być przeznaczone na budowę gazociągu Nord Stream, uderzającego w bezpieczeństwo energetyczne i interesy Polski.

Poręki tej dokonano na cztery dni przed zmianą rządu, co wywołało w Niemczech ogromne kontrowersje. Zwłaszcza, że wkrótce kanclerz Gerhard Schroeder dostał intratną posadę w rosyjskim koncernie, a Koch-Weser trafił na kierownicze stanowisko do Deutsche Banku (DB). W czasie, gdy Akcja Demokracja dostawała od EFK setki tysięcy złotych, Koch-Weser był także właśnie wiceprezesem DB.

Tym razem Akcja Demokracja domaga się odsunięcia Michała Rachonia od prowadzenia programu w telewizji publicznej.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!