Europa Polska Wiadomości

Frans Timmermans wycofuje się z propozycji sankcji wobec Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans stwierdził, że: “Uruchomienie wobec Polski artykułu 7 traktatu UE w związku z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego mogłoby przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i nie byłoby zbyt pomocne”

Artykuł 7 unijnego traktatu pozwala na nałożenie w ostateczności sankcji na kraj, naruszający zasady demokracji i rządów prawa. Do podjęcia takiej decyzji potrzebna jest jednak jednomyślność wśród przywódców państw UE.

„Jestem gotów rozważyć każdy krok, na jaki pozwala traktat. Nic nie jest wykluczone. Ale na tym etapie chciałbym się dowiedzieć, czy do rozwiązania może prowadzić debata oraz do jakiego stopnia kraje członkowskie chcą wziąć odpowiedzialność w tej dyskusji” – powiedział Timmermans na posiedzeniu komisji Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich, gdzie odbyła się debata na temat rządów prawa w Polsce.

„Teraz uruchomienie artykułu 7 przyniosłoby skutek odwrotny od zamierzonego i nie pomogłoby nam w szerszym kontekście” – dodał. Potwierdził, że zwróci się o przeprowadzenie dyskusji o praworządności w Polsce podczas Rady ds. Ogólnych, w skład której wchodzą ministrowie ds. europejskich państw UE. Taka dyskusja nie będzie jednak oznaczała uruchomienia przez KE artykułu 7.

Timmermans podkreślił, że jest przekonany „o odporności polskiego społeczeństwa”. „Niezależnie od preferencji partyjnych przywiązanie społeczeństwa do UE i wartości jest silne i nie jest związane z partiami politycznymi. Ta sprawa nie dzieli polskiego społeczeństwa” – dodał. (PAP)

Źródło: wolnoc24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!