Wiadomości

Francusko-australijski spór o okręty podwodne. Zawarto ugodę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Australii Anthony Albanese przekazał, że jego rząd zawarł ugodę z francuską Grupą Marynarki Wojennej w sprawie rekompensaty za zerwanie w 2021 roku umowy na budowę okrętów podwodnych. Wysokość rekompensaty ustalono na 555 mln euro.

– To uczciwe i sprawiedliwe porozumienie – powiedział premier Australii Anthony Albanese na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że zawarte porozumienie jest wynikiem rozmów z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Podziękował mu za zaangażowanie w przywracaniu dobrych relacji między Australią a Francją.

We wrześniu ub. roku Australia, Wielka Brytania i USA zawarły pakt bezpieczeństwa AUKUS. Canberra zerwała w związku z tym negocjowany przez wiele miesięcy kontrakt na zakup 12 francuskich okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym o wartości 56 mld euro i ogłosiła program budowy atomowych okrętów podwodnych we współpracy z Waszyngtonem.

Decyzja ta wywołała poważny konflikt dyplomatyczny Francji z USA oraz Australią. Minister ds. spraw europejskich i zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian ocenił wówczas, że posunięcie władz Australii “było wbiciem noża w plecy”.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!