Europa Wiadomości Wiara

Francuski historyk chce desakralizacji katedry Notre Dame

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl znany francuski historyk średniowiecza, Michel Pastoureau, zaproponował desakralizację katedry Notre Dame i przekształcenie jej w muzeum.

Michel Pastoureau to znany francuski mediewista i historyk sztuki. Jego prace były tłumaczone także na język polski. Pastoureau zajmuje się między innymi symboliką sztuki średniowiecznej.

Na łamach katolickiego dziennika „La Croix” historyk zaprezentował teraz niebywale skandaliczny postulat: desakralizację katedry Notre Dame i przekształcenie jej w świeckie muzeum. Według uczonego paryska katedra jest nawiedzana przez tak wielkie masy turystów, że trudno to pogodzić z jej funkcjonowaniem jako kościół. W jego ocenie trzeba się zatem na coś zdecydować.

„Nie wyganiać turystów, ale wyrzucić wierzących. By tego dokonać należy zdesakralizować Notre Dame i przekształcić ją w muzeum, tak, jak uczyniono to już w niektórych krajach sąsiednich – wprawdzie protestanckich, to fakt (Wielka Brytania, Holandia, Norwegia). Jednak jako historyk i chrześcijanin, a ponadto jako katolik, przyznaję, że tego typu krok nieszczególnie by mnie szokował” – napisał.

Postulat Pastoureau został ostro skrytykowany przez publicystę magazynu „Valeurs actuelles”, Père’a Danzieca. W jego ocenie pomysł historyka jest wprost „niewiarygodny” i „przekracza wszystkie granice pod względem ekscentryczności”. Według Danzieca konieczne jest podjęcie walki o przypomnienie Francuzom, że katedra ma w pierwszej linii charakter kultowy, a dopiero później zabytkowy.

Zwykłe bluźniestwo…

 

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!