Wiadomości

Dwa koty zaraziły się koronawirusem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

U dwóch kotów w różnych częściach miasta Nowy Jork wykryto obecność koronawirusa. Powiadomili o tym przedstawiciele amerykańskiego ministerstwa rolnictwa oraz Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

– Są to pierwsze zwierzęta domowe w Stanach Zjednoczonych, które uzyskały pozytywny wynik testu – głosi wspólnie oświadczenie federalnych agencji. Zdaniem ich przedstawicieli koty miały łagodne objawy, typowe dla zaburzeń układu oddechowego; oczekuje się, że powrócą do zdrowia.

Według rządowych specjalistów nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mają udział w rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. „Nie ma uzasadnienia, aby podejmować takie działania przeciwko zwierzętom towarzyszącym, które mogłyby zagrozić ich dobrostanowi” – przestrzega komunikat.

W Nowym Jorku weterynarz przetestował pierwszego kota, ponieważ wykazywał on łagodne objawy typowe dla choroby układu oddechowego. Potwierdzono, że żaden z domowników nie cierpiał z powodu SARS-Cov-2.

Kota mógł zainfekować ktoś spoza domu. Mógł to być jednak także przenoszący wirusa domownik, z łagodnymi objawami lub bez objawów Covid-19 – przypuszczają urzędnicy.

Także drugi kot, w innym rejonie Nowego Jorku, został przetestowany po tym, kiedy wykazywał objawy choroby układu oddechowego. Nie zaobserwowano ich u innego kota w tym samym domu.

W pierwszym tygodniu kwietnia w nowojorskim zoo w dzielnicy Bronkx zachorowała z powodu Covid-19 czteroletnia tygrysica Nadia. Zakaził się tam też wirusem lew.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!