Europa Wiadomości

Francja: Po brutalnym morderstwie nauczyciela nastąpiła fala demonstracji przeciwko muzułmańskiemu ekstremizmowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal  rmf24.pl fala demonstracji przeciwko muzułmańskiemu ekstremizmowi we Francji. Na ulice wyszli mieszkańcy Paryża i wielu innych miast kraju, by wyrazić oburzenie po bestialskim ataku islamskiego terrorysty na nauczyciela jednej z podparyskich szkół podstawowych, który pokazał uczniom karykatury Mahometa. Napastnik odciął mu za to głowę.

W demonstracjach w całej Francji bierze udział wielu pedagogów, bo są one organizowane głównie przez związki nauczycielskie. Duża część uczestników obawia się, że z powodu ataków islamskich ekstremistów wolność słowa w szkołach będzie coraz bardziej zagrożona.

Już w tej chwili wielu nauczycieli boi się poruszać tematy, które nie podobają się części rodziców pochodzących z krajów muzułmańskich. Część pedagogów w szkołach w imigranckich gettach nie chce np. poświęcać zbyt wielu lekcji wojennej zagładzie Żydów, bo wywołuje to regularnie protesty rodzin z krajów arabskich, które żądają np. szerszego omawiania  problemów Palestyńczyków.

Uprawianie naszego zawodu w takich warunkach jest niemożliwe! Musimy pokazać, że się nie boimy. Przecież nie będą w stanie odciąć głów nam wszystkim! – tłumaczyła korespondentowi RMF FM Markowi Gładyszowi jedna z paryskich nauczycielek.

Przypomnijmy, ze uczestnicy protestów składają hołd Samuelowi Paty’emu – 47-letniemu nauczycielowi ze szkoły podstawowej w Conflans-Sainte-Honorine pod Paryżem, który około dwóch tygodni temu pokazał uczniom karykatury Mahometa w czasie lekcji wychowania obywatelskiego, poświęconej wolności słowa. Przedwczoraj koło szkoły zaatakował go zaledwie 18-letni islamski terrorysta, który odciął mu długim nożem głowę. Następnie zrobił zdjęcie odciętej głowy i umieścił je w internecie z przesłaniem do prezydenta Francji, w którym nazwał siebie “posłańcem Allaha”. Ten młody ekstremista, który pochodził z rodziny czeczeńskich uchodźców politycznych, został następnie zastrzelony przez policję.

Wiele francuskich mediów zauważa, ze zabity nauczyciel padł ofiara istnej nagonki ze strony niektórych muzułmańskich rodzin z Conflans-Sainte-Honorine. Ojciec jednej z uczennic, który w tej chwili jest przesłuchiwany przez policje, umieścił dwa tygodnie temu w intrenecie wideo, w którym oświadczył: “Ten bandyta nie powinien być częścią systemu edukacji, nie powinien dłużej uczyć naszych dzieci. Sam powinien dostać lekcję”. Następnie podał w sieci imię i nazwisko tego nauczyciela oraz adres szkoły. Zaapelował, by powiedzieć temu pedagogowi “stop!”.

Francuskie media podają, że w 2006 roku rodzinie terrorysty, który miał wtedy 4 lata, odmówiono udzielania azylu politycznego Polsce. Przybyła ona rok później do Francji, gdzie również odmówiono przyznania jej członkom statusu uchodźców politycznych. Decyzję tę uchylił jednak w 2011 r. francuski Krajowy Sąd Azylowy. Tym sposobem czeczeńska rodzina uzyskała w końcu azyl polityczny we Francji.

 

Autor: Marek Gładysz
Opracowanie:
Czy dla Francji jest jeszcze szansa?
Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!