Europa Wiadomości

Francja: Marine Le Pen odnotowała rekordowe poparcie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak informuje portal nczas.com kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen, której kampania prezydencka nabrała w ostatnich dniach rozpędu, zanotowała rekordowy wynik poparcia w ewentualnej drugiej turze w prawdopodobnym starciu z obecnym prezydentem Emmanuelem Macronem.

Firma Harris Interactive w sondażu przeprowadzonym dla tygodnika biznesowego Challenges stwierdziła, że zwycięstwo Macrona, które w poprzednich miesiącach było niemal przesądzone, mieści się obecnie w granicach marginesu błędu.

Jak wynika z sondażu, gdyby w drugiej turze zmierzyli się Macron i Le Pen, to ta druga mogłaby liczyć na poparcie 48,5 procent wyborców, co jest jej najwyższym wynikiem w historii.

Challenges zauważa, że to pierwszy raz, kiedy kandydaci z drugiej tury wyborów prezydenckich w 2017 roku są „tak blisko siebie”. Jeszcze w marcu przewaga Macrona wahała się między 53 do 47 procent a 58 do 42 procent.

Sondaż Harris Interactive, podobnie jak wszystkie inne badania przeprowadzone w ciągu ostatniego miesiąca, nadal wskazuje Macrona jako prawdopodobnego zwycięzcę, jednak jego przewaga znacznie się zmniejszyła.

Trzy dni temu (2 kwietnia – przyp. red.) na portalu nczas.com podawano, iż Ipsos-Sopra Steria informuje, że w I turze Macron może liczyć na 26 procent głosów, a Le Pen na 21 procent. Na dalszych miejscach znaleźliby się kandydat lewicy Jean-Luc Mélenchon z poparciem 15,5 procent oraz prawicowy Eric Zemmour, na którego chce głosować 11 procent badanych.

Według tego sondażu, gdyby doszło do pojedynku Macrona i Le Pen w drugiej turze, obecny Prezydent Francji wygrałby stosunkiem głosów 53 do 47 procent. Przypomnijmy, że w 2017 roku w drugiej turze Macron zdobył ponad 66 procent, a Le Pen poniżej 34 procent.

Któż by pomyślał…

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!