Wiadomości

Francja liczy się z możliwością wybuchu wojny na wielką skalę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dzisiejszym świecie niektórzy gracze szukają zaczepki i podbijają stawkę. Armia francuska nie może dopuścić, by któregoś dnia znalazła się w sytuacji, gdy będzie zmuszona ustąpić przed tego typu presją – powiedział w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro” szef sztabu francuskich sił lądowych generał Thierry Burkhard.

Francuski generał zauważa, że na naszych oczach dokonuje się zmiana układu sił, a przy tym zanika obawa przed używaniem sił zbrojnych dla realizacji celów politycznych. Zdaje się to wyraźnie odnosić do Turcji, która w ostatnim czasie dość mocno rozpycha się na arenie międzynarodowej, czemu stara się przeciwstawiać Paryż.

Generał Burkhard zauważa, że zagrożenia, z których nadejściem liczono się, ale w odległej przyszłości, pojawiły się o wiele szybciej.

– Każdy tydzień dostarcza nowych przykładów. Dziś na naszych granicach nie ma bezpośredniego zagrożenia, ale użycie siły lub pokusa faktów dokonanych może zagrozić naszym punktom wsparcia oraz naszym sojusznikom za granicą. W dzisiejszym świecie niektórzy gracze szukają zaczepki i podbijają stawkę. Armia francuska nie może dopuścić, by któregoś dnia znalazła się w sytuacji, gdy będzie zmuszona ustąpić przed tego typu presją – powiedział gen. Burkhard.

– Użycie siły lub próba postawienia nas przed faktami dokonanymi może zagrażać naszym bazom i naszym sojusznikom. Francuskie siły lądowe nie mogą znaleźć się w sytuacji, w której musiałyby ustąpić przed tego typu naciskami – dodaje generał.

– W konflikcie o wysokiej intensywności należy się przygotować na uderzenia w głąb naszego terytorium, zakłócanie komunikacji, ataki dronów, cyberataki, a także wojnę informacyjną oraz konieczność obrony naszego nieba – zauważa gen. Burkhard, według którego, by być przygotowanym na tego rodzaju zagrożenia, trzeba działać w większej skali niż ta, która jest spotykana w Afryce, gdzie operuje się tam siłami kompanii lub pułku, tj. siłami od 150 do 1500 żołnierzy.

– Dlatego skalę muszą zmienić również nasze ćwiczenia – stwierdza generał zapowiadając, że na rok 2023 przygotowywane są manewry na poziomie dywizji, z udziałem niektórych sojuszników.

Źródło:

https://www.lefigaro.fr/international/general-burkhard-nous-devons-etre-prets-a-la-haute-intensite-20201007

Czytaj też:

Macron o Erdoganie: Prowadzi ekspansjonistyczną politykę, która łączy nacjonalizm i islamizm

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!