Wiadomości

Część senatorów PiS nie zagłosuje za “piątką dla zwierząt”?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas posiedzenia senackiej komisji ustawodawczej przytoczone zostały ekspertyzy przygotowane na zlecenie komisji. Według jednej z nich, ograniczenie uboju rytualnego jest niezgodne z przepisami unijnymi i polską konstytucją. Wątpliwość budzi także brak precyzyjnych zapisów związanych z wypłatą rekompensat – informuje Radio Maryja.

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj zarekomendował wycofanie się z zakazu uboju rytualnego na eksport. Jeśli jednak – jak mówił – komisja i Senat zdecydują o pozostawieniu zakazu, należy opóźnić jego wejście w życie przynajmniej do 5 lat. Ekspert zalecił też wydłużenie vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

To już drugie posiedzenie komisji ustawodawczej poświęcone noweli. Podczas pierwszego swoje zastrzeżenia przedstawili m.in. hodowcy zwierząt futerkowych, a także przedstawiciele związków kynologicznych i hodowcy drobiu.

Kontrowersyjna nowela autorstwa PiS podzieliła senatorów partii rządzącej. Negatywnie ocenia ją m.in. senator Marek Martynowski, szef senackiej grupy Prawa i Sprawiedliwości.

– Napięcia na pewno są duże, a czy to doprowadzi do rozłamu, nie wiem. Każdy senator powinien sobie sam odpowiedzieć czy woli być lojalnym w stosunku do swojego ugrupowania, czy być lojalnym w stosunku do rodaków, rolników. Wybieram lojalność w stosunku do rodaków, pomimo tego, że w Prawie i Sprawiedliwości jestem od 18 lat. Cos trzeba wybrać. Dla mnie nadrzędną lojalnością, jest lojalność w stosunku do rodaków. Wolałbym, żeby ewentualnie ktoś z rządu się tym projektem zajął i napisał go od nowa – wskazuje senator Marek Martynowski.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!