Świat Wiadomości

Francja: Kardynał Philippe Barbarin został uniewinniony w procesie o tuszowanie pedofilii w Kościele

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak zawiadamia portal telewizjarepublika.pl kardynał Philippe Barbarin, uniewinniony w styczniu w procesie o tuszowanie pedofilii w Kościele katolickim, będzie kapelanem w klasztorze w diecezji Rennes, na północnym zachodzie Francji. Duchowny nie wyklucza wyjazdu na misje na Bliski Wschód.
69-letni hierarcha, który został uniewinniony w procesie apelacyjnym od zarzutów ukrywania czynów pedofilskich księdza ze swojej parafii, wyjeżdża do diecezji Rennes, gdzie zostanie kapelanem domu macierzystego Małych Sióstr Ubogich w Saint-Pern.

“Moim prawdziwym powołaniem jest być księdzem” – mówił w czwartek kardynał Barbarin w radiu RCF Lyon.

Hierarcha stwierdził, że jest bardzo szczęśliwy i “z radością” przyjmie “powrót do spokoju po burzy”, nawiązując do swojego procesu. Nie wykluczył uczestnictwa w misjach za granicą, w szczególności na Bliskim Wschodzie, na które ma zostać skierowany przez papieża Franciszka.

Kardynał Barbarin został skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu w głośnym procesie w 2019 roku w związku z tuszowaniem pedofilii, której dopuszczał się w latach 1986-1991 Bernard Preynat – były już kapłan jego diecezji, skazany za napaści seksualne na nieletnich. Kardynał złożył apelację, w wyniku której został uniewinniony w styczniu br.

Prezes Stowarzyszenia “Wolne Słowo” Francois Devaux, który reprezentuje ofiary księży pedofilii, zapowiedział, że jest gotów odwołać się do Sądu Najwyższego w sprawie kardynała Barbarina.

W marcu kardynał zrezygnował z pełnienia obowiązków arcybiskupa Lyonu. Podczas wieloletniego procesu zaprzeczał stawianym mu zarzutom. Bronił się, tłumacząc, że o sprawie Preynata został poinformowany w latach 2007-2008, a czynami Preynata sprzed 1991 roku zajmowali się trzej jego poprzednicy.

Przekonany, że “duchowny zerwał ze swą przeszłością”, kardynał Barbarin utrzymał Preynata na stanowisku, jakie zajmował z nominacji poprzednich arcybiskupów Lyonu. Zapewniał, że po raz pierwszy bezpośrednie świadectwo jednej z ofiar otrzymał w 2014 roku i po zasięgnięciu opinii Kongregacji Nauki Wiary w 2015 r zawiesił duchownego w obowiązkach proboszcza.

Kardynał Barbarin pożegna się z wiernymi w Lyonie w najbliższą niedzielę, odprawiając swoją ostatnią mszę w katedrze św. Jana Chrzciciela.

Oczywiście mainstream o tym nie wspomni.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!