Polska Świat Wiadomości

Fotografia Polaka wygrała w konkursie Wiki Science Competition

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal dzienniknaukowy.pl międzynarodowym konkursie fotograficznym Wiki Science Competition zwyciężyło zdjęcie rodzącej dafni, malutkiego, słodkowodnego stawonoga należącego do grupy wioślarek. Fotografia, którą wykonał Marek Miś, zwyciężyła także w polskiej edycji konkursu.

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. W wyniku tego, na całym świecie, co roku, tysiące fotografii zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy.

“W tym roku wiele zdjęć z polskiej edycji konkursu zakwalifikowało się do międzynarodowego etapu i z przyjemnością przekazujemy informację, że jedna z tych prac, fotografia rodzącej dafni, autorstwa Marka Misia, wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego! Nagrodzone zdjęcie pokazuje niesamowity moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę, mikroskopijne zwierzę, uchwycone w powiększeniu 100x” – czytamy w komunikacie przesłanym przez stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Fotografia Marka Misia zwyciężyła także polską edycją konkursu. “Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję ‘decydującego momentu’ fotografii” – tak uzasadniali przedstawiciele jury swój wybór pod koniec stycznia tego roku, kiedy to zapadły rozstrzygnięcia polskiej edycji konkursu.

Autor zdjęcia za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1600 złotych.

Nie pierwszy raz polskie zdjęcie, które znajduje się w zasobach multimedialnych Wikipedii czyli w Wikimedia Commons, doceniane jest za granicą. Rok temu w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako „Największy Konkurs Fotograficzny” na świecie, Polska fotografia zajęła pierwsze miejsce, pokonując 200 tysięcy innych zdjęć z 48 krajów.

Wikimedia Polska intensywnie pracuje nad rozbudowywaniem bazy wolnej wiedzy. Współpraca z polskimi środowiskiem naukowym gwarantuje, że inicjatywy te mają charakter naukowy, a projekty niosą wartości edukacyjne. Jak wskazuje w komunikacie Wikimedia Polska, wraz z instytucjami kultury i dziedzictwa, szkołami i bibliotekami, stowarzyszenie cały czas prowadzi działania, których efektem jest wzbogacenie biblioteki mediów Wikimedia Commons o reprodukcje dzieł sztuki, materiały archiwalne, fotografie, filmy czy nagrania audio o wysokiej wartości edukacyjnej – i ich wykorzystanie w artykułach Wikipedii. Dzięki temu zasób multimediów Wikipedii staje się jedną z największych baz fotograficznych i filmowych materiałów edukacyjnych. Pozyskane przez Wikimedia Polska materiały mogą być wykorzystywane za darmo i wzbogacać m.in. podręczniki, materiały dla szkół i nauczycieli.

Konkurs Wiki Science Competition powstał na bazie organizowanego w Estonii w latach 2011-2013 konkursu fotografii naukowej. Idea przyjęła się i z czasem podobne konkursy zaczęły powstawać także w innych krajach. W 2015 roku konkurs rozszerzono na całą Europę. Zdjęcia do rywalizacji nadesłano z 32 krajów, w tym także z Polski. W 2017 roku pierwszy raz zorganizowano edycję międzynarodową konkursu.

Jak podaje stowarzyszenie Wikimedia Polska, dzięki konkursowi z 2015 roku udało się pozyskać 9793 plików na wolnych licencjach od przeszło 2200 uczestników konkursu. W 2017 było to już blisko 12 tys. plików. Przesłane na konkurs zdjęcia ilustrują tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę ilustracji dostępnych dla całego świata.

Zakończona edycja była drugą międzynarodową edycją konkursu.

Brawo!

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!