Wiadomości

Floryda odrzuca 41% nowych podręczników do matematyki, przyczyną m.in. tzw. “krytyczna teoria rasy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Departament Edukacji Florydy ogłosił w piątek, że stan odrzucił ponad 50 podręczników do matematyki z przyszłorocznego programu nauczania, ze względu na zawarte w nich odniesienia do krytycznej teorii rasowej.

W komunikacie prasowym departament stwierdził, że 54 ze 132 nadesłanych podręczników nie zostanie dodanych do stanowej listy, ponieważ nie są one zgodne z nowymi standardami Florydy lub zawierają zabronione tematy.

W komunikacie stwierdzono, że lista odrzuconych książek stanowi około 41% zgłoszeń, co jest największą liczbą w historii Florydy.

Powody odrzucenia podręczników obejmowały odniesienia do krytycznej teorii rasy, „włączenie Common Core i dodanie Social Emotional Learning (SEL) w matematyce” – czytamy w komunikacie.

Krytyczna teoria rasowa jest oparta na marksizmie i zdaniem ustawodawców stanu stanowi zagrożenie dla amerykańskiego stylu życia, dlatego w czerwcu 2021 r Floryda zakazała nauczania krytycznej teorii rasowej w szkołach, a gubernator Ron DeSantis powiedział, że dopuszczenie krytycznej teorii rasowej w szkołach uczyłoby dzieci, że „USA to zgniły kraj, a nasze instytucje są nielegalne”.

Zgodnie z nakazem nauczanie w szkołach musi być „rzeczowe i obiektywne”. W szczególności zakazuje się „teorii, które zniekształcają wydarzenia historyczne” – w tym „nauki teorii rasy krytycznej, która utrzymuje, że rasizm nie jest jedynie produktem uprzedzeń, ale jest osadzony w społeczeństwie amerykańskim i jego systemach prawnych w celu utrzymania supremacja białych osób”.

Floryda zakazała również korzystania z materiałów dydaktycznych opracowanych w ramach Projektu 1619, mającego na celu przeformułowanie amerykańskiej historii mniej więcej od sierpnia 1619 r., kiedy do wybrzeży Ameryki przybył pierwszy statek z niewolnikami.

Największą liczbę odrzuconych książek dotyczyło poziomów K‑5, gdzie aż 71% nie było odpowiednio dostosowanych do standardów Florydy lub zawierało tematy zabronione, czytamy w komunikacie.

W oświadczeniu gubernator DeSantis powiedział, że jest wdzięczny za dokładną weryfikację tych podręczników przez departament, aby zapewnić, że są one zgodne z prawem.

/goniec.net/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!