Wiadomości

Firma należąca do dwóch rosyjskich biznesmenów kupiła stocznię w Helsinkach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Firma Algador Holdings, należąca do dwóch rosyjskich biznesmenów, kupiła stocznię w Helsinkach, znaną m.in. z budowy lodołamaczy. Transakcja została potwierdzona w poniedziałek.

Ze względu na sankcje gospodarcze USA nałożone na poprzedniego właściciela – rosyjski państwowy koncern stoczniowy USC (United Shipbuilding Corporation) – stocznia w Helsinkach była od kilku lat w trudnej sytuacji m.in. z braku finansowania bankowego i możliwości realizacji zamówień. Do czasu nałożenia sankcji wprowadzonych w związku z kryzysem na Ukrainie była ona największą stocznią na świecie budującą lodołamacze.

W poniedziałek poinformowano, że holding Algador przejął 100 proc. udziałów, a nowa nazwa stoczni to Helsinki Shipyard (wcześniej Arctech Helsinki Shipyard AHS). Właścicielami zarejestrowanego na Cyprze holdingu są Riszat Bagautdinow i Władimir Kasjanienko, działający w sektorze przemysłu i transportu morskiego.

Fińskie media podkreślają, że jeden z nich ma rosyjskie obywatelstwo, a drugi ma także belgijski paszport. – Jesteśmy uczciwą spółką – zapewnił prezes zarządu Wiktor Olerski, cytowany przez Fińską Agencję Informacyjną STT.

Nowi właściciele wierzą, że stocznia wreszcie będzie mogła otrzymać finansowanie z zewnątrz, ponieważ Algador jako prywatna spółka nie jest objęta sankcjami.

Dotychczasowy dyrektor zarządzający stocznią Esko Mustamaki, który po zmianach transakcyjnych przeszedł do zarządu nowej spółki, przyznał, że rozmowy o sprzedaży stoczni rozpoczęły się trzy lata temu, a poszukiwany był właściciel, który miałby ponad połowę udziałów i nie byłby objęty sankcjami. – Teraz gdy właściciel stoczni jest jeden, Algador Holdings, dyskusja o roli sankcji jest zamknięta i możemy skupić się na przyszłych zamówieniach – podkreślił.

Zmiana właściciela, jak podkreślono w komunikacie, „jest znaczącym krokiem w przyszłości stoczni i fińskiego przemysłu morskiego”. Stocznia ma koncentrować się na budowie lodołamaczy, statków wycieczkowych oraz gazowców do transportu LNG. O pierwszych swych zamówieniach spółka ma poinformować w ciągu miesiąca.

Stocznia w Helsinkach została założona w 1865 r. Pierwszy lodołamacz zbudowała w 1910 r. Dotychczas powstało w niej ponad 500 statków, z czego największa część to lodołamacze – 60 proc. eksploatowanych na świecie tego typu okrętów zostało wybudowanych w Helsinkach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!