Wiadomości

Firma Huawei może zostać wykluczona z udziału w rynku IT w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Polskie służby od dawna analizują działania chińskiej firmy – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński po zatrzymaniu jednego z dyrektorów Huawei podejrzanego o szpiegostwo. Okoński ujawnił też, że poważnie rozważane jest wykluczenie firmy z udziału w rynku IT w Polsce – podaje RMF24.

W ocenie ministra taka decyzja może zapaść nie wcześniej niż za kilka tygodni. Okoński podkreśla jednocześnie, że to posunięcie nie miałoby bezpośredniego związku z zatrzymaniami w sprawie o szpiegostwo.

To wynik analizy wielu innych doniesień o podobnych zastrzeżeniach do Huawei, pojawiających się na całym świecie. – Zbieramy kolejne argumenty za tym, żeby wydać taką rekomendację, niemniej też nie chcemy tutaj działać pochopnie.

Idealnie by było, żeby tutaj stanowisko zarówno członków Unii Europejskiej albo członków NATO było maksymalnie zbliżone i spójne. I w momencie, kiedy zbierzemy wystarczające dowody, plus ustalimy sobie konsekwencje decyzji odnośnie wykluczenia, to niezwłocznie taką decyzje zakomunikujemy – powiedział Okoński.

Jak podkreśla urzędnik, podejrzane działania chińskiego koncernu Huawei nie są dla Polski nowością.

– Okoliczności coraz bardziej wskazują na to, że niektórych dostawców finalnie może będziemy musieli faktycznie wykluczyć z udziału na rynku IT w Polsce. Niemniej sprawa jest wciąż w toku analizy, chcielibyśmy, żeby to była nasza samodzielna decyzja – mówi pełnomocnik.

Huawei jest jednym z pionierów wyścigu technologicznego przy budowie sieci 5G. Wykluczenie firmy z rynku może podnieść koszty i opóźnić budowę sieci.

Czytaj też:

Pekin jest „bardzo zaniepokojony” aresztowaniem obywatela Chin w Polsce

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!