Wiadomości

Finlandia konfiskuje setki rosyjskich wagonów towarowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Finlandia skonfiskowała prawie tysiąc wagonów towarowych należących do rosyjskich firm w wyniku sankcji Unii Europejskiej – przekazał fiński państwowy operator kolejowy VR. To samo wynika z pisma od rosyjskiego monopolisty kolejowego, do którego dotarł Reuters.

Po tym jak fińska VR podjęła decyzję o zmniejszeniu ruchu kolejowego z Rosją w związku z unijnymi sankcjami, 865 wagonów kolejowych z Rosji zostało skonfiskowanych przez komorników – wynika z pisma Kolei Rosyjskich do Ministerstwa Transportu z 6 czerwca.

Fiński urząd komorniczy przekazał Reuterowi, że zamroził aktywa kilkudziesięciu rosyjskich i białoruskich osób fizycznych i prawnych, w tym firm transportowych, o wartości co najmniej 82 mln euro, aby dostosować się do unijnych sankcji. Z kolei rzeczniczka VR, Taina Kuitunen, potwierdziła w e-mailu, że „w tej chwili w Finlandii znajduje się około 800 jednostek objętych sankcjami (towarowych)”.

Szef logistyki VR powiedział w marcu fińskim mediom, że około 5000 rosyjskich wagonów kolejowych znajdowało się w Finlandii, kiedy ta zdecydowała się zawiesić ruch, i chociaż jego firma chciała je odesłać, komornicy nakazali przejęcie niektórych z nich. Zajęte wagony należą do firm albo bezpośrednio albo pośrednio dotkniętych sankcjami UE.

/reuters.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!