Felietony

Festiwal Słowian i Wikingów to według niemieckich „dziennikarzy” zjazd neonazistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” napisał, że Festiwal Słowian i Wikingów organizowany w Wolinie, przyciąga neonazistów. Dowodem na to ma być m.in. tzw. kołowrót słowiański, czyli jedna z najpowszechniejszych odmian słowiańskiej swastyki, która widniała na tarczach wojów.

W ubiegły weekend w Wolinie odbył się XXIII Festiwal Słowian i Wikingów. Wzięło w nim udział ponad 2,3 tys. wojów i rzemieślników z 30 krajów. Od piątku do niedzieli artyści i rekonstruktorzy prezentowali życie codzienne oraz sztukę wojenną z okresu wczesnego średniowiecza.

– Chcemy pokazać kulturę naszych przodków Słowian i Wikingów, jak ludzie żyli w Wolinie w okresie od IX do XI wieku w jednym z najważniejszych emporiów basenu Morza Bałtyckiego – powiedział w rozmowie z PAP organizator części historycznej festiwalu Wojciech Celiński.

W artykule niemieckiego tygodnika napisano, że na wolińskiej imprezie można znaleźć gadżety i koszulki z nazistowskimi symbolami, które „mieszają się z symbolami wikingów”.

Wg cytowanego przez dziennikarzy Karla Bangharda, szefa archeologicznego skansenu Oerlinghausen w Nadrenii Północnej-Westfalii, podobne do m.in. swastyki symbole znajdowano podczas wykopalisk, ale zdarzało się to rzadko.

Banghard podkreśla, że niepokojący jest aktywny udział neonazistów w tego typu imprezach historycznych, jak Festiwal Słowian i Wikingów. Wskazał też, że podobny trend panuje na Węgrzech.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!