Wiadomości

FDA zaleca wstrzymanie podawania szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oświadczyła, że „ze względu na dużą ostrożność zaleca przerwę w stosowaniu szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson”. Agencja poinformowała, że analizuje sześć zgłoszonych przypadków rzadkich i ciężkich zakrzepów krwi u osób po zaszczepieniu tym preparatem w USA – donosi portal interia.pl.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) przekazała, że rozpoczęła badanie przypadków zakrzepów krwi u osób, którym podano szczepionkę firmy Johnson & Johnson. Wówczas FDA oświadczyła, że nie ma związku między zakrzepami krwi a preparatem J & J. Dziś zmieniła jednak rekomendacje. “Ze względu na dużą ostrożność zaleca przerwę w stosowaniu szczepionki przeciw COVID-19 formy Johnson & Johnson” – przekazano.

W poniedziałek firma Johnson & Johnson rozpoczęła dostawy swojej szczepionki przeciw Covid-19 do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wcześniej preparat ten stosowany był tylko w Stanach Zjednoczonych.

W środę do Polski ma trafić 120 tys. dawek tej szczepionki. W pierwszej kolejności trafi do zespołów wyjazdowych, które szczepią osoby z ograniczona mobilnością w ich domach.

W odróżnieniu od trzech pozostałych zatwierdzonych w UE szczepionek przeciw Covid-19, opracowanych przez koncerny: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, w przypadku Johnson & Johnson do uzyskania odporności wystarcza jedna dawka. Preparat nie musi też być przechowywany w zamrażarce – można go trzymać do trzech miesięcy w zwykłej lodówce.

Zgodnie z kontraktem J&J ma dostarczyć do UE w II kwartale 2020 r. 55 mln dawek swojej szczepionki.

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!