Wiadomości

Fałszywi policjanci staną przed sądem, jest akt oskarżenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 5 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła prawie 1,8 miliona złotych. Oskarżeni to w szczególności mieszkańcy Płońska i Warszawy, w wieku od 25 lat do 52 lat. Wobec oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Komendą Stołeczną Policji w Warszawie.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa na szkodę dwóch pokrzywdzonych co do mienia znacznej wartości w łącznej kwocie prawie 1,8 miliona złotych kwalifikowane. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza, która wyłudzała pieniądze tzw. metodą na policjanta działała na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego, a w szczególności na obszarze Lublina. Celem grupy przestępczej było dokonanie oszustw poprzez wprowadzanie w błąd pokrzywdzonych odnośnie istnienia fikcyjnej akcji policyjnej. Sprawcy podawali się za funkcjonariuszy CBŚP informując, iż środki finansowe jakie posiadają pokrzywdzeni są zagrożone kradzieżą i dlatego powinni przekazać pieniądze kontaktującym się nimi „fikcyjnym” funkcjonariuszom, którzy mieli je zabezpieczyć przed rzekomą utratą. Również sprawcy informowali pokrzywdzonych, iż swoim działaniem pomogą Policji w ujęciu sprawców. W ten sposób oskarżeni oszukali dwie osoby, w tym jednego z pokrzywdzonych na kwotę 1,5 miliona złotych. Część pieniędzy została odzyskana i zwrócona pokrzywdzonym.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!