Świat Wiadomości

Facebook został pozwany za współudział w zabójstwie pracownika sądu federalnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal ithardware.pl Meta, macierzysta firma Facebooka,  jest pozwana przez siostrę ochroniarza placówki federalne, który zginął w strzelaninie w 2020 roku. Pozew twierdzi, że sieć społecznościowa była odpowiedzialna za połączenie dwóch oskarżonych i pomoc w zaplanowaniu ataku.

Dave Patrick Underwood został zastrzelony przed gmachem sądu w Oakland w Kalifornii w maju 2020 roku. Jego siostra, Angela Underwood Jacobs, złożyła skargę w Sądzie Najwyższym Hrabstwa Alameda, twierdząc, że strzelanina “nie była przypadkowym aktem przemocy” ale “zwieńczeniem ekstremistycznego spisku wymyślonego i zaplanowanego na Facebooku przez dwóch mężczyzn, których Meta połączyła za pośrednictwem infrastruktury grup Facebooka i wykorzystania algorytmów zaprojektowanych i mających na celu zwiększenie zaangażowania użytkowników”. Dwóch mężczyzn oskarżonych w tej sprawie było powiązanych z ruchem antyrządowym “boogaloo”, który został zbanowany na Facebooku w czerwcu 2020 r. Zakaz wynikał z “aktywnego promowania przemocy wobec ludności cywilnej, organów ścigania oraz urzędników i instytucji rządowych”.

Algorytmy Facebooka połączyły dwóch ekstremistów, którzy następnie zaplanowali na platformie atak, w wyniku którego zginął pracownik sądu federalnego. To kolejny pozew przeciw platformie, w związku z umożliwianiem tego typu kontaktówe. Facebook jest również pozwany umożliwianie za mowy nienawiści, co miało związek z ludobójstwem w Birmie.

“Facebook ponosi odpowiedzialność za morderstwo mojego brata” – powiedziała Jacobs w oświadczeniu. “Facebook świadomie promował podburzające i brutalne treści oraz połączył ekstremistów, którzy planowali i dokonali zabójstwa mojego brata. Facebook musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za szkody, które wyrządził nie tylko mojej rodzinie, ale wielu innym osobom poprzez promowanie ekstremistycznych treści i promowanie algorytmów aktywnie rekrutujących członków na swoją platformę internetową”. Pozew jest kolejnym przejawem kwestionowania sekcji 230 ustawy Communications Decency Act, która mówi, że interaktywna usługa komputerowa nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za treści stron trzecich, ponieważ nie jest wydawcą tego materiału. Przepisy te chce zmienić obecna administracja prezydenta Joe Bidena.

“Wierzymy i zamierzamy pokazać, że zachowanie Facebooka doprowadziło do wzrostu ekstremizmu na całym świecie i aktów przemocy w świecie rzeczywistym, w tym zabójstwa oficera Underwooda” – powiedział adwokat Ted Leopold. Rzecznik Meta oświadczył, że “roszczenia nie mają podstawy prawnej”. Facebook przez lata był oskarżany o nieusuwanie ekstremistycznych treści, które mogłyby nawoływać do przemocy. Izraelski minister nazwał firmę “potworem” w 2016 r., twierdząc, że częściowo odpowiada za śmierć dwóch 13-latków. Niedawno Facebook został pozwany przez uchodźców Rohingya na 150 miliardów dolarów w związku z ludobójstwem w Birmie, podczas którego rzekomo zezwolił na mowę nienawiści na platformie.

Autor: Paweł Czajkowski

Co wy na to?

Źródło: ithardware.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!