Felietony

Facebook wytoczył przeciwko nam najcięższe działa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniu wczorajszym po raz drugi w tym roku (po raz pierwszy w dniu 6 stycznia) otrzymałem 30-dniowego bana na Facebooku. Po raz kolejny też trudno dociec, co stanowiło pretekst do takich działań ze strony administracji Facebooka…

Jako redaktor naczelny portalu i magazynu Magna Polonia, jestem też administratorem profilu Magna Polonia na Facebooku. I znowu przez 30 dni nie będę miał dostępu do platformy internetowej będącej narzędziem mojej pracy.

„Ten komentarz narusza nasze standardy społeczności w zakresie treści propagujących nienawiść” – czytam w powiadomieniu, przy czym nie wiadomo, o jaki komentarz chodzi, bowiem administracja Facebooka nie raczyła go załączyć.

Dodam, że moja aktywność na Facebooku przejawia się głównie w udostępnianiu artykułów z portalu Magna Polonia, przy czym co do zasady w żadne dyskusje internetowe od dawien dawna się nie wdaję i bardzo rzadko zdarza mi się skomentować czyjś post, a jeśli już, to z reguły rzecz dotyczy wpisów przyjaciół i znajomych. Innymi słowy – nawet nie przychodzi mi do głowy, co by mogło stanowić pretekst dla takich działań ze strony administracji Facebooka.

Bo to, że treści prezentowane przez nas na portalu Magna Polonia mogą się im nie podobać, to nie budzi moich wątpliwości, tyle że w Polsce stosowanie cenzury i utrudnianie pracy dziennikarzowi jest prawnie zabronione, podobnie jak stosowanie praktyk dyskryminacyjnych ze względu na poglądy.

Ale żeby było ciekawiej – okazało się, że także wczoraj nałożono 30-dniową blokadę Przemysławowi Holocherowi, wydawcy Magna Polonia, którego aktywność na Facebooku od lat jest niemal zerowa, za to często korzysta on z facebookowego komunikatora Messenger, do którego dostęp – podobnie jak i mi – na 30 dni mu teraz zablokowano.

Na tym jednak nie koniec wieści na temat aktywności administracji Facebooka. Oto pojawiła się informacja, że banowane są osoby, które udostępniają informację o moim wykładzie o Armii Krajowej. Z wykształcenia bowiem jestem historykiem i od kilkudziesięciu lat zgłębiam tajniki wiedzy na temat dziejów tej formacji. Jestem autorem wielu publikacji, w tym pięciotomowego opracowania „Okręg Śląski Armii Krajowej”. W związku z przypadającą w czwartek 77. rocznicą przekształcenia ZWZ w Armię Krajową zaproszono mnie do Warszawy, abym wygłosił okolicznościowy wykład. I oto proszę:

Okazuje się więc, że także wykład o dziejach Armii Krajowej narusza „standardy” Facebooka. Aż strach pomyśleć, o jakie to standardy może chodzić…

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!