Wiadomości

Facebook będzie blokował newsy? Wszystko przez nowe prawo stanu Kalifornia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Właściciel Facebooka grozi zablokowaniem wszystkich treści newsowych na platformie. To wynik nowego prawa, jakie niedługo ma wprowadzić jeden ze stanów USA.

Nowe prawo uchwalone w Kalifornii może sprawić, że Meta – właściciel Facebooka i Instagrama – wycofa się z zapewniania wiadomości na swoich platformach. Zapisy mają uderzać w znane platformy społecznościowe, nakazując im opłaty za udostępnianie treści dziennikarskich.

Wspomniane przepisy zawarte są w dyskutowanym obecnie przez władze lokalne California Journalism Preservation Act. Dokument zawiera zapisy zmuszające duże platformy internetowe do uiszczania tzw. podatku od linków.

To opłaty, jakie serwisy społecznościowe jak Facebook miałyby płacić na rzeczy serwisów dziennikarskich publikujących wiadomości podawane dalej na platformie. W zamyśle dopłaty mają wspomóc lokalne media, które z roku na rok znajdują się w coraz cięższej sytuacji finansowej.

Korporacja Marka Zuckerberga nie wydaje się jednak chętna do współpracy. W ostrym stanowisku opublikowanym przez firmę Meta rzecznik Andy Stone porównuje cały system opłat do „funduszu łapówkowego” (ang. slush fund), którego największymi beneficjentami będą konglomeraty medialne, a nie lokalne gazety.

Właściciel Facebooka stawia też sprawę na ostrzu noża. Spółka przekonuje, że jeśli prawo wejdzie w życie Facebook po prostu zaprzestanie dystrybucji i prezentowania użytkownikom treści newsowych na swoich platformach w swoim rodzimym stanie.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Facebook groził palcem amerykańskim prawodawcom. Jak pisaliśmy we Wprost.pl, w grudniu opór Meta wzbudziła federalna ustawa o konkurencji i ochronie dziennikarstwa (JCPA), która zyskała ponadpartyjne poparciem w amerykańskim Kongresie.

– Jeśli Kongres uchwali nieprzemyślaną ustawę o dziennikarstwie jako część ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, będziemy zmuszeni rozważyć całkowite usunięcie wiadomości z naszej platformy – podkreślał już wtedy Andy Stone.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!