Wiadomości

FA-50 już z biało-czerwoną szachownicą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wszystko idzie zgodnie z planem! FA-50 już z biało-czerwoną szachownicą. Polscy piloci i personel techniczny kontynuują szkolenie w 🇰🇷, aby być gotowym na przyjęcie maszyn w III kwartale. Nowe samoloty FA-50 to istotne uzupełnienie zdolności polskich sił powietrznych – poinformował na twitterze wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Przypomnijmy, 16 września 2022 roku w Mińsku Mazowieckim Mariusz Błaszczak, wicepremier – minister obrony narodowej, w obecności Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zatwierdził umowy wykonawcze na dostawy koreańskich samolotów FA-50.

Umowy zawierają pakiet szkoleniowy (m.in. dostawę symulatorów lotu i misji ), szkolenie pilotów oraz personelu naziemnego oraz pakiet logistyczny (w tym zapas części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych). Do Polski trafi łącznie 48 samolotów FA-50, w tym do końca 2025 r. 12 samolotów w wersji tożsamej z używanymi przez Siły Zbrojne Korei Płd. Dostawy 36 samolotów skonfigurowanych zgodnie z dodatkowymi wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne, FA-50PL, rozpoczną się pod koniec 2025 r. i zostaną zrealizowane do końca 2028 r.

Podpisanie powyższych umów wykonawczych stanowi realizację postanowień umowy ramowej zawartej 27 lipca br. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Korean Aerospace Industries. Przyjęty sposób kontraktowania związany jest z realizacją projektu z podziałem na etapy, co jest związane również z transferem technologii, w efekcie którego zostanie zbudowane w Polsce centrum serwisowe samolotów FA-50 z planowanym terminem uruchomienia w 2026 r., a także ujednoliceniem konfiguracji pierwszych 12 dostarczonych FA-50 do standardu FA-50PL, jak również dalszym rozwojem samolotu.

Czytaj też:

Korea Południowa rozpoczyna program szkolenia polskich pilotów z obsługi samolotów FA-50

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!