Europa Wiadomości

Eurokomuniści wprowadzają nowe limity płatności gotówkowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tzw. Rada Europejska i tzw. Parlament Europejski zgodziły się na wprowadzenie nowych limitów płatności gotówkowych. Gotówka nie będzie mogła być wykorzystywana do transakcji powyżej 10 tys. euro. Wszelkie zakupy powyżej tej kwoty musiałyby być przeprowadzane za pośrednictwem rachunku bankowego.

Eurokomuniści wprowadzają nowe limity płatności gotówkowych. W teorii, UE nowymi przepisami chce ograniczyć proceder prania brudnych pieniędzy. Dlatego też w życie wejść ma zakaz płacenia gotówką powyżej określonej kwoty. Wstępne ustalenia, na które przystał Parlament i Komisja Europejska, bez wątpienia jednak utrudnić mogą gotówkowe zakupy droższych przedmiotów i usług.

Plany wskazują, że wspomniany limit zostanie ustalony na 10 tys. euro, jednak państwa Unii Europejskiej mają prawo do indywidualnych modyfikacji. W Polsce już obowiązuje ograniczenie nałożone na płatności gotówkowe do 15 tys. zł, które dotyczy firm.

Planowane przez wspólnotę europejską zmiany dotyczące gotówki wskazują, że na zakupach czekają nas pewne ograniczenia także przy transakcjach opiewających na skromniejsze kwoty od 10 tys. euro. Transakcje gotówkowe w przedziale 3-10 tys. euro będą wymagały kontroli tożsamości i przedstawienia odpowiedniego dokumentu przez klienta.

Kontrole tożsamości w płatnościach gotówkowych nie dotyczą jednak wszystkich podmiotów. Unia Europejska chce szczególną uwagę zwrócić na transakcje realizowane z udziałem podmiotów takich jak:

  • instytucje finansowe,
  • agencje nieruchomości,
  • banki,
  • podmioty zajmujące się zarządzaniem aktywami,
  • kasyna,
  • handlowcy,
  • sprzedawcy towarów luksusowych.

Osobne, również rygorystyczne przepisy, dotyczyć mają obrotu kryptowalutami. Giełdy i operatorzy portfeli będą mieli obowiązek weryfikowania klientów i wszelkich udzielonych przez nich informacji. Zachowanie środków należytej ostrożności, których UE od nich wymaga, będzie musiało być realizowane już przy transakcji od 1000 euro.

Ograniczenia w płaceniu gotówką mają wejść w życie już od 2027 roku. Nieco późniejszy termin obowiązywać ma piłki nożnej. W wypadku klubów sportowych okres przejściowy zakończy się z początkiem 2029 roku. Prawdopodobnie niektórzy eurokomuniści, mają w tym wyjątku prywatny interes.

NASZ KOMENTARZ: W połączeniu z rosnącą inflacją, nowe limity znacznie przybliżą wprowadzenie w eurokołchozie systemu bezgotówkowego. Strefa wolności obywatelskich po raz kolejny się zmniejsza.

Polecamy również: Gwałciciel z Warszawy to trans-prostytutka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!