Europa Gospodarka Wiadomości

Eurokołchoz za dalszym zawieszeniem ceł na ukraińskie zboże

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polskich rolników czeka już nie kryzys, ale katastrofa. Wczoraj Parlament Europejski przedłużył do 5 czerwca 2025 roku zawieszenia ceł na ukraińskie produkty rolne. Przewidziano pewne ograniczenia w imporcie, lecz nie dotkną one zbóż, o co zabiegała Polska.

Eurokołchoz za dalszym zawieszeniem ceł na ukraińskie zboże. Decyzja europosłów zapadła przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się. Teoretycznie nowe rozporządzenie przewiduje, że Komisja Europejska będzie mogła podjąć środki, jakie uzna za konieczne, w przypadku zakłóceń na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich w związku z importem z Ukrainy.

W ramach wzmocnionych środków ochronnych mających na celu ochronę unijnych rolników, Komisja może uruchomić tzw. kwoty importowe w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych: drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Nie łudźmy się jednak – KE nie będzie broniła polskich rolników przed zalewem taniego, niespełniającego norm ukraińskiego zboża. Jak się bowiem okazało, na listę towarów objętych kwotami importowymi nie wpisano ani pszenicy, ani jęczmienia, o co zabiegała Polska.

Ponowne nałożenie ceł będzie możliwe, jeżeli import tych produktów przekroczy średnią wielkości importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 roku oraz w całym roku 2022 i 2023.

– Przedłużenie środków wsparcia handlu potwierdza solidarność UE z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. Głosowanie to jednocześnie wzmocni odporność gospodarczą Ukrainy i ochroni interesy europejskich rolników. Dotrzymamy słowa – będziemy wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa militarnego i przystąpienia do UE i NATO – powiedziała europosłanka Sandra Kalniete z Europejskiej Partii Ludowej, która była sprawozdawcą projektu.

NASZ KOMENTARZ: Wszystko wskazuje, że wojna na Ukrainie będzie miała dwóch przegranych – Ukrainę i Polskę. Ta pierwsza straci cześć terytorium, ta druga – rolnictwo. No cóż – ktoś przecież będzie musiał zbierać szparagi u Niemców. Śniadzi nachodźcy z Afryki i Azji raczej się do tego nie nadają.

Polecamy również: Gigantyczna afera korupcyjna na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!