Europa Świat Wiadomości

Etiopia żąda od brytyjskiego Muzeum Wiktorii i Alberta zwrotu zrabowanych eksponatów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wielka Brytania została wezwana do zwrotu wszystkich przedmiotów pochodzenia etiopskiego, a znajdujących się w Muzeum Wiktorii i Alberta. Władze Etiopii ogłosiły również, że nie zgodzą się na uznanie ich za wypożyczone dla brytyjskiego muzeum.

Władze Etiopii wyraziły swoje oburzenie i kategorycznie zażądały zwrotu swoich zabytków, po tym jak w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta zaprezentowano zbiory zrabowane przez brytyjskie wojsko z Etiopii w 1868 roku.

Na przedstawione żądanie dyrektor muzeum Tristram Hunt powiedział iż: byłoby dobrze, gdyby etiopskie zabytki przechowywane w Muzeum Wiktorii i Alberta mogły być częścią długoterminowej pożyczki kulturalnej. Wśród przechowywanych zabytków znajdują się manuskrypty o treściach religijnych, oraz złote przedmioty zdobyte podczas bitwy pod Magdalą. Wszystkie przedmioty pochodzą z ograbionej przez Brytyjczyków przed 150 laty fortecy cesarza Tewodrosa II.

Władze Etiopii natomiast przypomniały, że otwarcie dążą do odzyskania swoich zabytków od ponad dziesięciu lat, a które to prośby są cały czas przez Brytyjczyków ignorowane.

Źródło: historykon.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!