Wiadomości

Estonia jest kolejnym państwem, które stawia ogrodzenie wzdłuż wschodniej granicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Estonia jest kolejnym państwem Unii Europejskiej, które stawia ogrodzenie na wschodniej granicy. Płot o wysokości 2,5 metra ma być wykonany ze stali i zwieńczony drutem kolczastym. Będzie dodatkowo zabezpieczał przed nielegalną migracją oraz wojną hybrydową ze strony Rosji.

Jeszcze kilka lat temu, gdy Grecja odgradzała się od Turcji, a Hiszpania od Maroka, w Europie Środkowej i Wschodniej temat ten był pomijany. Teraz, gdy Rosja i Białoruś próbują destabilizować sytuację w UE przysyłając kolejnych nielegalnych imigrantów, grodzić zaczynają się kolejne państwa naszego regionu: Litwa, Łotwa, Polska.

Jak donosi euractiv.pl, ogrodzenie stawia także Estonia. Państwo to jest bliskie ukończenia pierwszych 25 km płotu, a fiński publiczny nadawca YLE przekazał, że w kolejnym etapie przewidziano budowę następnych 35 km bariery.

„Długość estońskiej granicy z Rosją wynosi ok. 330 km, z czego ok. 130 km to granica lądowa. Egert Belitšev, zastępca dyrektora generalnego ds. ochrony granic w estońskiej policji i straży granicznej oznajmił w rozmowie z YLE, że ogrodzenie to tylko część planowanej reformy. Do 2027 r. granica na całej długości ma być monitorowana w czasie rzeczywistym” – czytamy.

Przypomnijmy, że na początku lipca Litwa wprowadziła stan nadzwyczajny i wzmocniła patrolowanie granicy, angażując w to zadanie między innymi wojsko. Miesiąc później parlament w trybie nadzwyczajnym przyjął specjalną ustawę, na mocy której w ciągu roku powstanie ogrodzenie na litewsko-białoruskiej granicy. Jego długość ma wynosić około 500 km.

Podobne kroki podjęto już na Łotwie. Tam zdecydowano się z kolei na stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał od 11 sierpnia do 10 listopada. Rozszerza on m. in. uprawnienia Państwowej Straży Granicznej.

Czytaj też:

Straż Graniczna: Wczoraj padł kolejny rekord w ilości prób nielegalnego przekroczenia granicy

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!