Wiadomości

Erdogan potępia plan Macrona wymierzony w „islamistyczny separatyzm”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował we wtorek propozycję swojego francuskiego odpowiednika Emmanuela Macrona, który zapowiedział obronę „świeckich wartości” swojego kraju przed „radykalnym islamem”, określając to mianem „jawnej prowokacji”.

Macron w ubiegłym tygodniu opisał islam jako religię pogrążoną „w kryzysie” na całym świecie i powiedział, że rząd przedstawi w grudniu ustawę wzmacniającą prawo z 1905 roku, które wprowadziło formalny rozdział religii od państwa we Francji. Zapowiedział też ściślejszy nadzór nad szkolnictwem i lepszą kontrolę nad zagranicznym finansowaniem meczetów.

– To, z czym musimy się zmierzyć, to islamistyczny separatyzm – podkreślił Macron.

– Jest to świadomy, teoretyczny, polityczno-religijny projekt, który materializuje się poprzez powtarzające się odchylenia od wartości Republiki, co często skutkuje konstytuowaniem się kontrspołeczeństwa, a jego przejawem jest deskolaryzacja dzieci, rozwój praktyk sportowych, kulturalnych, środowiskowych, które są pretekstem do nauczania zasad niezgodnych z prawem Republiki – dodał prezydent Francji.

Zastrzegając, że nie chodzi o stygmatyzowanie muzułmanów, Macron stwierdził, że na terenie Francji istnieje „radykalny islamizm, który prowadzi do negacji Republiki”. Przejawiać się on ma „w indoktrynacji”, która prowadzi do „zaprzeczenia naszym wartościom: równości kobiet i mężczyzn oraz godności ludzkiej”.

– Oświadczenie Macrona, że islam jest w kryzysie, jest jawną prowokacją, obok której nie można przejść obojętnie – powiedział Erdogan w przemówieniu telewizyjnym.

– Kim ty jesteś, żeby mówić o strukturze islamu? – zapytał Erdogan, zarzucając prezydentowi Francji „zuchwalstwo”.

Erdogan poradził Macronowi, aby „bardziej ważył słowa, wypowiadając się w sprawach, o których nie ma pojęcia”.

– Oczekujemy, że będzie postępował jak odpowiedzialny mąż stanu, a nie jak gubernator kolonialny – dodał Erdogan.

/aljazeera.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!