Wiadomości

Erdogan po spotkaniu z Zełenskim: Turcja zdecydowanie staje w obronie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad trzy godziny trwało spotkanie twarzą w twarzą prezydentów Turcji i Ukrainy. Wizyta Wołodymira Zełenskiego w Stambule odbywa się w chwili, gdy napięcie na linii Kijów – Moskwa sięga zenitu. Wydaje się, że jej efektem będzie dalsze zacieśnienie współpracy wojskowej Ukrainy i Turcji.

– Po raz kolejny potwierdziliśmy, że nie uznajemy nielegalnej aneksji Krymu. Turcja zdecydowanie staje w obronie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy – powiedział na wspólnej konferencji po spotkaniu w cztery oczy z Wołodymirem Zełenskim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

– Naszym głównym celem jest, aby Morze Czarne nadal było morzem pokoju, spokoju i współpracy. Bez względu na to, co dzieje się w naszej wspólnej geografii, nie chcemy, aby napięcie rosło – dodał prezydent Turcji.

– Obecny kryzys należy rozwiązać metodami pokojowymi i dyplomatycznymi. Mamy nadzieję, że niepokojąca eskalacja obserwowana w terenie w ostatnim okresie zakończy się jak najszybciej, a zawieszenie broni będzie nadal obowiązywać – dodał.

– Nasza współpraca w żadnym wypadku nie jest skierowana przeciwko krajom trzecim – podkreślił Erdogan, mówiąc o współpracy wojskowej Turcji z Ukrainą.

– Wsparcie Turcji dw sprawie Krymu jest dla nas bardzo ważne. Wsparcie Turcji dla naszej suwerenności i integralności terytorialnej jest niezwykle ważne – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski.

– Rozmawialiśmy o wspólnych krokach na rzecz bezpieczeństwa i wyzwaniach na Morzu Czarnym. Chciałbym zwrócić uwagę, że sposób widzenia i reakcje Kijowa i Ankary na występujące zagrożenia są zbieżne – dodał.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że turecki przemysł obronny jest siłą napędową strategicznego partnerstwa Ukrainy i Turcji.

– Nasza współpraca w dziedzinie przemysłu obronnego jest motorem naszego strategicznego partnerstwa. Rozmawialiśmy również o współpracy przy budowie samolotów, o dzieleniu się doświadczeniem i technologią itp. – wymieniał Zełenski.

Czytaj też:

Czy rok 2021 będzie stał pod znakiem wojen i konfliktów zbrojnych?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!