Wiadomości

Erdogan: Nie wycofamy się z zakupu rosyjskich rakiet S-400

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że nie wycofa się z zakupu od Rosji systemów rakietowych S-400 mimo ostrzeżeń Amerykanów. Jak ocenił, przedstawiona przez USA oferta sprzedaży Turcji rakiet Patriot nie jest tak dobra, jak oferta Rosjan.

– Mamy umowę (z Rosją). Jesteśmy zdeterminowani. Nie ma mowy o wycofywaniu się – podkreślił Erdogan, cytowany przez oficjalną turecką agencję Anatolia.

Transakcja ta od początku wzbudza duże kontrowersje zarówno w całym NATO, jak i w Stanach Zjednoczonych, które grożą Ankarze wstrzymaniem programu wprowadzania na uzbrojenie Turcji amerykańskiego myśliwca F-35.

Kwestia zakupu S-400 ma być głównym tematem rozmów Erdogana i prezydenta USA Donalda Trumpa na szczycie G-20, który w dniach 28-29 czerwca odbędzie się w japońskiej Osace.

Ankara od dłuższego już czasu zabiega o utworzenie dwustronnej grupy roboczej, która oceniłaby stopień zagrożenia systemu S-400 dla samolotów F-35. To odpowiedź Turcji na obawy ekspertów NATO, którzy uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić amerykańskie myśliwce, przez co niewykrywalność F-35 stanęłaby pod dużym znakiem zapytania.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!