Wiadomości

Erdogan jedzie do Moskwy rozmawiać z Putinem o sytuacji w Idlibie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan 27 sierpnia złoży w Moskwie jednodniową wizytę – poinformowało jego biuro prasowe.

Ofensywa syryjskich sił rządowych na południu prowincji Idlib, prowadzona z dwóch kierunków – ze wschodu i z zachodu, doprowadziła do zamknięcia w kotle oddziałów protureckich bojowników i jednostki wojsk tureckich, stacjonującej w tzw. punkcie obserwacyjnym nr 9, zlokalizowanym w pobliżu miasta Murak, na północy prowincji Hama.

Nim jeszcze pierścień okrążenia się zacisnął, Turcy skierowali w kierunku miasta Chan Szajchun, o które toczyły się zaciekłe walki, trzy kolumny pancerne oraz oddziały protureckich bojowników. Tak więc z kantonu Afrin ruszyły na południe oddziały ugrupowania Ahrar asz-Szam oraz pododdziały 1 Korpusu Wolnej Armii Syrii.

Posuwające się kolumny wojsk tureckich i protureckich bojowników zostały zaatakowane przez lotnictwo syryjskie. Turcy skierowali przeciw syryjskim samolotom swoje F-16, ale zostały one zmuszone do odwrotu przez rosyjskie Su-35.

Po zdobyciu miasta Chan Szajchun i zamknięciu pierścienia okrążenia wojska syryjskie przystąpiły do oczyszczania „kotła”. W ciągu wczorajszego dnia wszystkie miasta i wioski, łącznie z miastem Murak, w pobliżu którego znajduje się baza wojsk tureckich, czyli tzw. punkt obserwacyjny nr 9, znalazły się w rękach wojsk rządowych. Baza wojsk tureckich, w której schroniły się resztki zgrupowania protureckich bojowników, otoczona została szczelnym pierścieniem.

W takich to okolicznościach prezydent Turcji przeprowadził wczoraj rozmowę telefoniczną ze swym rosyjskim odpowiednikiem. W jej trakcie ustalono, że 27 sierpnia Erdogan uda się do Moskwy, by osobiście porozmawiać z Władimirem Putinem.

„Prezydent stwierdził, że naruszenia zawieszenia broni i ataki reżimu na Idlib wywołują kryzys humanitarny, niszczą proces pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego naszego kraju” – oświadczyło biuro prasowe Erdogana po telefonicznej rozmowie Erdogana i Putina.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!