Wiadomości

Erdogan i Putin spotkają się w Soczi, by porozmawiać o Idlibie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan odwiedzi Rosję jeszcze w tym miesiącu, aby porozmawiać z prezydentem Władimirem Putinem o konflikcie w północno-zachodniej Syrii, gdzie Moskwa i Ankara popierają przeciwne strony – donosi Reuter, powołując się na informacje od dwóch tureckich urzędników.

Agencja Reutera przypomina, że Turcja wspiera bojowników, którzy starali się obalić prezydenta Baszara al-Asada, podczas gdy Rosja wspiera militarnie Asada. Obie strony oskarżają się wzajemnie o naruszanie rozejmu uzgodnionego 18 miesięcy temu, a dotyczącego północno-zachodniego syryjskiego regionu, Idlibu.

„Głównym punktem programu jest Syria, a mianowicie Idlib” – powiedział wysoki rangą turecki urzędnik, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, o planowanych rozmowach w rosyjskim kurorcie Soczi. – „Warunki określone w umowie dot. Idlibu nie zostały w pełni zrealizowane”.

„Nie powinno być żadnej nowej niestabilności w Syrii” – powiedział Reuterowi inny turecki urzędnik.

Planowana dwudniowa wizyta Erdogana nastąpi po jego wizycie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu, poinformowali urzędnicy, nie podając dokładnej daty.

Od kilku tygodni Idlib jest codziennie bombardowany przez lotnictwo rosyjskie, a także co pewien czas dochodzi tam do wymiany ognia artyleryjskiego. O ile jednak Turcy dość często ostrzeliwują z artylerii pozycje bojowników kurdyjskich i syryjskich sił rządowych, to w żaden sposób nie reagują na działania rosyjskich samolotów, które raz za razem uderzają w stanowiska protureckich bojowników, ale nie ruszają Turków… Tymczasem wczoraj pojawiła się informacja, że Turcy rozmieścili w Idlibie systemy przeciwlotnicze MIM-23 HAWK.

Przypomnijmy, że aktualnie dobiega końca operacja syryjskich sił rządowych w prowincji Dara, a to oznacza, że wraca temat wznowienia walk na wielką skalę w Idlibie:

Czy po zakończeniu operacji w prowincji Dara przyjdzie czas na Idlib?

/reuters.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!