Wiadomości

Erdogan i Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak możemy dowiedzieć się z wydanego przez stronę turecką komunikatu, Erdogan podkreślił, że działania „reżimu” w Idlibie muszą zostać powstrzymane i że trzeba zatrzymać kryzys humanitarny, przy czym rozwiązanie sytuacji w Idlibie musi nastąpić poprzez pełne wdrożenie konsensusu z Soczi. Dodano, że obaj przywódcy oświadczyli, że czują się związani wszystkimi umowami, a nadto omówiono również wydarzenia w Libii.

Z kolei w komunikacie strony rosyjskiej możemy przeczytać, że prezydent Rosji Władimir Putin wyraził podczas rozmowy telefonicznej ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem poważne zaniepokojenie agresywnymi działaniami w syryjskiej prowincji Idlib ekstremistów.

„Sytuacja w strefie deeskalacji Idlibu znów znalazła się w centrum uwagi. Władimir Putin wyraził poważne zaniepokojenie ciągłymi agresywnymi działaniami grup ekstremistycznych” – poinformował Kreml.

„Podkreślono potrzebę bezwarunkowego poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Syryjskiej Republiki Arabskiej” – dodał Kreml.

„Prezydenci Rosji i Turcji zgodzili się zintensyfikować dwustronne konsultacje międzyresortowe w sprawie Idlibu, mające na celu zmniejszenie napięcia, zapewnienie zawieszenia broni i zneutralizowanie zagrożenia terrorystycznego. Potwierdzono, że kontakty między kierownictwami wojskowymi będą kontynuowane w trybie intensywnym” – podkreślono.

Czytaj też:

Turecki minister obrony odwiedził punkt dowodzenia 2. Armii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!