Islam Świat Wiadomości

Erdogan chce przekształcenia słynnego muzeum Hagia Sofia w meczet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasugerował w niedzielę w czasie wywiadu telewizyjnego możliwość zmiany muzeum Hagia Sofia w Stambule na meczet. Powodem tej zmiany ma być… opłata za wstęp do budynku.

Erdogan podkreślił, że wielu mieszkańców Turcji jest niezadowolonych z faktu, że musi uiszczać opłatę za wejście do jednej z największych atrakcji miasta Stambułu. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie zmienienie „muzeum Hagia Sofia” w „meczet Hagia Sofia”. – Turyści przychodzą i wychodzą z Błękitnego Meczetu (inna świątynia w Stambule – red.). Czy oni płacą cokolwiek? Nie. Zrobimy to samo z Hagia Sofia – dodał.

Co ciekawe prezydent Turcji swoje plany wygłosił na tydzień przez zaplanowanymi na 31 marca wyborami samorządowymi. W latach 1994-1998 Erdogan pełnił urząd burmistrza Stambułu.

Hagia Sofia została zbudowana jako kościół Mądrości Bożej – najważniejsza świątynia Cesarstwa Bizantyjskiego, centralny punkt jej stolicy, Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu). Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w XV wieku wokół niej dobudowano minarety i obiekt zamieniono w meczet. Zmianę w muzeum zadekretował w 1934 roku Mustafa Kemal Atatürk, założyciel Republiki Tureckiej.

A my przejmujemy się kiedy ktoś wrzuci kawałek wieprzowiny do meczetu w Europie…

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!