Wiadomości

Energoatom: Zaporoska Elektrownia Jądrowa całkowicie wyłączona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

11 września o godz. 03:41 odłączono od sieci blok energetyczny nr 6 ZNPP. Trwają przygotowania do jego schłodzenia i przejścia do stanu zimnego – poinformował Energoatom.

Agencja wyjaśnia, że ​​przez ostatnie trzy dni 6. blok energetyczny pracował w trybie wyspowym, zasilając jedynie własne potrzeby ZNPP na krytycznie niskim poziomie mocy, gdyż wszystkie linie komunikacyjne Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej z ukraińskim systemem elektroenergetycznym zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ostrzału.

„Wieczorem 10 września, po przywróceniu do pracy jednej z tych linii komunikacyjnych, możliwe stało się zasilanie potrzeb własnych ZNPP z systemu energetycznego Ukrainy. W związku z tym podjęto decyzję o wyłączeniu bloku nr 6 i przeniesieniu go do najbezpieczniejszego stanu – zimnego wyłączenia” – cytamy w komunikacie.

“W przypadku powtarzających się uszkodzeń linii komunikacyjnych z systemem elektroenergetycznym, których ryzyko pozostaje wysokie, potrzeby własne ZNPP będą zasilane generatorami diesla, których czas trwania jest ograniczony zasóbem technologicznym i ilością dostępnego oleju napędowego paliwo” – czytamy dalej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!