Wiadomości

Macron wygrał, ale przegrał. Le Figaro: “Największym wygranym jest skrajna prawica”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Wyniki tych wyborów to okrutna lekcja dla szefa państwa”- pisze w porannym komentarzu redakcyjnym dyrektor redakcyjny dziennika Le Figaro Alexis Breze. Skupiona wokół prezydenta Francji Emmanuela Macrona koalicja Razem zdobyła 245 mandatów w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym – ogłosiło francuskie MSW, podając oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Oznacza to, że nie będzie miała większości w parlamencie.

– To dalekie od tego, na co liczyliśmy – przyznał minister ds. rachunków publicznych i bliski współpracownik prezydenta Macrona Gabriel Attal, dodając, że po wyborach obóz prezydencki musi “wyjść poza (swoje) pewniki i (swoje) podziały”.

Lewicowa koalicja Nupes zajęła drugie miejsce i będzie miała 131 deputowanych. Francuskie media komentując wyniki piszą o „policzku dla Macrona”. Wskazują, że brak większości bezwzględnej w Zgromadzeniu Narodowym koalicji prezydenckiej może oznaczać, że Francja stanie się krajem „niezarządzalnym”.

Według oficjalnych wyników, prawicowo-nacjonalistyczne Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zdobyło 89 mandatów, a czwarte miejsce zajęli Republikanie, którzy wprowadzą do izby 61 deputowanych.

“Wyniki tych wyborów to okrutna lekcja dla szefa państwa. Skrajna lewica jest u bram władzy” – wskazuje w porannym komentarzu redakcyjnym dyrektor redakcyjny dziennika Le Figaro Alexis Brezet, który stwierdził, że Zjednoczenie Narodowe stało się pierwszą siłą opozycyjną Francji. Partia Marine Le Pen osiągnęła najlepszy wynik wyborczy w historii.

“Brak absolutnej większości dla prezydenta Macrona, którego koalicja według prognoz powinna uzyskać jedynie od 210 do 230 deputowanych, daleko w tyle za 308 mandatami zdobytymi w 2017 r., zmienia funkcjonowanie drugiej pięcioletniej kadencji prezydenta” – podkreślają zgodnie komentatorzy.

Według “Le Figaro” to jednak Republikanie – trzecia partia opozycyjna – stanie się języczkiem u wagi po wyborach i potencjalnym partnerem koalicyjnym dla prezydenta Macrona w niższej izbie parlamentu.

/rmf24.pl, medianarodowe.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!