Wiadomości

Elon Musk zmienia zdanie ws. systemu satelitarnego Starlink na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Elon Musk zapowiedział, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała działanie systemu komunikacji satelitarnej Starlink na Ukrainie. Wcześniej miliarder mówił o braku funduszy na utrzymanie sieci komunikacyjnej.

Miliarder poinformował o swojej decyzji na Twitterze. „Tam do czorta! Mimo że Starlink nadal traci miliony, a inne firmy dostają miliardy z pieniędzy podatników, będziemy nadal finansować rząd Ukrainy za darmo” ؘ– napisał Elon Musk. Niektórzy internauci wyrazili wątpliwość co do tezy, jakoby firma nie otrzymywała refinansowania. W sobotę Mychajło Podolak, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, potwierdził, że strona ukraińska prowadzi negocjacje z firmą Elona Muska w sprawie systemu Starlink.

Na Ukrainie działa około dwa tysiące satelitarnych terminali Starlink stworzonych przez SpaceX. Firma należąca do Elona Muska przekazała je władzom ukraińskim na początku wojny. Jest to ważne narzędzie komunikacji dla ukraińskiego wojska. System zapewnia Ukraińcom wsparcie w walkach i umożliwia pozostanie w kontakcie, nawet jeżeli Rosjanie zniszczą ich sieci telefonii komórkowej i internetowej.

W zeszłym miesiącu SpaceX ostrzegł Pentagon, że może zaprzestać przekazywania usług satelitarnych Ukrainie. Firma Elona Muska zażądała, by Pentagon przejął finansowanie satelitów Starlink przeznaczonych dla rządu w Kijowie. Miałoby to kosztować ponad 120 milionów dolarów do końca roku i blisko 400 milionów dolarów przez kolejny rok.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!