Wiadomości

Elektrownia w Czarnobylu odcięta od prądu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Elektrownia w Czarnobylu i wszystkie obiekty jądrowe w strefie wykluczenia są pozbawione energii elektrycznej – poinformowała Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Minister spraw zagranicznych Ukrainy przekazał, że rezerwowe generatory są w stanie zasilać elektrownię przez 48 godzin.

Przekazano, że linia wysokiego napięcia 750 kV ChNPP – Kijów jest w tej chwili odłączona z powodu szkód spowodowanych przez okupantów. „W rezultacie elektrownia w Czarnobylu i wszystkie obiekty jądrowe w strefie wykluczenia są pozbawione energii elektrycznej” – dodano.

Zaznaczono, że w składowisku wypalonego paliwa jądrowego nr 1 przechowuje się około 20 tys. zespołów wypalonego paliwa. „Wymagają one stałego chłodzenia. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest energia elektryczna. Jeśli jej nie ma, pompy nie będą chłodzić. W rezultacie temperatura w basenach przechowalniczych będzie rosła” – wskazano. Później może nastąpić odparowanie, które doprowadzi do wyładowania jądrowego.

„Wiatr może przenieść chmurę radioaktywną do innych regionów Ukrainy, Białorusi, Rosji i Europy” – czytamy. W obiekcie nie ma też wentylacji, zaś cały przebywający tam personel może otrzymać niebezpieczną dawkę promieniowania.

„Nie działa też system gaśniczy, a to stwarza ogromne ryzyko pożaru spowodowanego ostrzałem. Walki nadal trwają, co uniemożliwia przeprowadzenie napraw i przywrócenie zasilania” – czytamy.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba potwierdził, że uszkodzeniu uległa jedyna sieć elektryczna zasilająca elektrownię. „Elektrownia straciła wszystkie źródła zasilania. Wzywam społeczność międzynarodową do pilnego zażądania od Rosji przerwania ognia i umożliwienia jednostkom naprawczym przywrócenia zasilania” – napisał.

Przekazał, że rezerwowe generatory są w stanie zasilać elektrownię przez 48 godzin. „Po tym czasie przestaną działać systemy chłodzenia magazynu wypalonego paliwa jądrowego, co spowoduje wyciek promieniowania. Barbarzyńska wojna Putina zagraża całej Europie. Musi ją natychmiast przerwać!” – dodał.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!