Wiadomości

Elektrownia Ostrołęka C jednak powstanie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Elektrownia Ostrołęka C powstanie – zapewnił w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że trwa dyskusja, z jakiego paliwa będzie korzystała.

W czwartek spółki Enea i Energa, mające po 50 proc. udziałów w projekcie budowy 1000 MW bloku na węgiel kamienny Ostrołęka C ogłosiły zawieszenie finansowania inwestycji na 90 dni. W piątek wykonawcy otrzymali polecenie zawieszenia wszystkich prac w ramach kontraktu na budowę Ostrołęki C.

„Na pewno mogę uspokoić mieszkańców Ostrołęki i regionu ostrołęckiego. Ta elektrownia powstanie” – oświadczył w poniedziałek Sasin w telewizji wPolsce.pl.

„Dziś nie dyskutujemy o tym, czy kontynuować inwestycję czy ją zarzucić, tylko jakie powinno być źródło energii w tej elektrowni. Czy to powinien być węgiel, jak założono na początku, czy może w obliczu zmieniającej się sytuacji w Europie i bardzo wysokich kosztów emisji CO2 szukać alternatywnych źródeł energii” – stwierdził minister aktywów.

Jak wyjaśnił, zawieszenie inwestycji służy właśnie temu, aby przeanalizować sytuację i podejmować dalsze decyzje.

„Jesteśmy w okresie analiz, po którym będziemy w stanie powiedzieć, z jakiego paliwa będzie ta elektrownia w Ostrołęce korzystała” – powiedział.

Sasin przypomniał, że chęć przejęcia Energi ogłosił PKN Orlen i jako nowy inwestor również będzie miał prawo zabrać głos w tej sprawie.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, już po decyzji o zawieszeniu budowy Ostrołęki C, mówił, że Orlen, jako podmiot, który ogłosił wezwanie na akcje Energi, analizuje różne warianty tego projektu.

„Nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy jednak różne warianty tego projektu, tak aby wpisywały się w strategię Orlenu” – oświadczył

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!