Wiadomości

Elektorzy wybrali: Joe Biden zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańskie Kolegium Elektorów potwierdziło zwycięstwo kandydata Demokratów Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Trump nie uznaje jednak porażki i podtrzymuje tezę, że doszło do oszustwa.

W serii głosowań, które odbywały się niezależnie w stolicach 50 stanów, Joe Biden zdobył 306 głosów elektorskich, a Donald Trump – 232.

Niedługo po zakończeniu ostatniego głosowania na Hawajach, Joe Biden skrytykował prezydenta Trumpa z próby podważenia wyniku wyborów.

– W Ameryce politycy nie biorą sami władzy, przyznaje im ją naród – mówił, przypominając, że sztab obecnego prezydenta nie przedstawił dowodów na oszustwo wyborcze i przegrał niemal wszystkie procesy sądowe, w tym przed Sądem Najwyższym.

– Naród zagłosował, wiara w nasze instytucje została zachowana, a uczciwość wyborów niepodważona – podkreślił prezydent-elekt.

Wyniki głosowania Kolegium Elektorów musi jeszcze zatwierdzić 6 stycznia Kongres. Dwa tygodnie później Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!