Wiadomości

Ekspresowe tempo procedowania aktu kapitulacji – prezydent już podpisał

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda na osobisty wniosek premiera Mateusza Morawieckiego podpisał uchwaloną w środę nowelizację ustawy o IPN – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„Pan prezydent zdecydował o podpisaniu tej ustawy w najkrótszym możliwym terminie na osobisty wniosek i po rozmowie z panem premierem, który złożył ten projekt w imieniu większości parlamentarnej” – oświadczył prezydencki minister na briefingu prasowym w Rydze.

Jak zaznaczył, Duda podpisał nowelę ustawy o IPN „po dopełnieniu wszystkich wymogów proceduralnych”, skonsultowaniu ustawy z Biurem Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta oraz zasięgnięciu opinii prezydenckich prawników.

Krzysztof Szczerski, który towarzyszy prezydentowi podczas rozpoczętej we wtorek wizyty na Łotwie zwrócił uwagę, że parlament w złożonym przez Dudę w trybie kontroli następczej wniosku do TK ws. uchwalonych na początku roku nowych przepisów ustawy o IPN „były zgłoszone uwagi i podniesiona problematyczność zapisów karnych poprzedniej wersji ustawy o IPN”.

„Prezydent zdecydował w związku z powyższym, że w tej sprawie, jeśli taka jest wola większości parlamentarnej, będzie wspierał rząd w podążaniu ścieżką, którą wyznaczył jego wniosek do TK” – dodał Krzysztof Szczerski.

Premierzy Polski i Izraela tymczasem podpisali dzisiaj wspólną deklarację, przypominającą, co żywo, podobne deklaracje przyjaźni, podpisywane kilkadziesiąt lat temu ze Związkiem Radzieckim i innymi „bratnimi krajami obozu socjalistycznego”.

„Izrael i Polska są przyjaciółmi, którzy współpracują w kwestii pamięci o Holokauście” – napisali w ogłoszonym po godz. 18.00 oświadczeniu premierzy Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu.

/Radio Maryja, Onet/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!