Wiadomości

Ekspert o wilku z głową psa w pysku: “Wilki od zawsze polują na psy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilka dni temu media obiegły zdjęcia wilka niosącego w pysku głowę psa, które zrobiono okolicy Trzebicza (woj. lubuskie). Jak jednak twierdzi w rozmowie z Interią Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo, w zdarzeniu tym nie było niczego nadzwyczajnego.

– Zdjęcia pewnie nie budziłyby tylu emocji, gdyby wilk trzymał głowę jelenia, sarny czy lisa. Tymczasem jest to całkowicie zwyczajna sytuacja. Wilki od zawsze polują na psy – przekonuje ekspert.

Zwraca on uwagę, iż właściciele psów często wypuszczają je, by sobie pobiegały i może się zdarzyć, a te – penetrując łąki i laski – znakują nieznane dotąd terytorium.

– Wilki traktują psy, jakby też były wilkami, a ponieważ są terytorialne, eliminują konkurencję. W ten sposób dbają o swoje zasoby pokarmowe i swoje terytorium – tłumaczy Gełdon.

– Drapieżniki odczytują znaki pozostawione przez psy i potrafią je wytropić. Zbliżają się do domostwa i takiego psa eliminują, np. poprzez zagryzienie czy uduszenie. Jeśli pies jest na łańcuchu, nie ma szans na przeżycie. Nawet słaby, ranny i kulejący wilk wygra starcie z silnym, ale uwiązanym psem – mówi ekspert.

Jeden osobnik może sam upolować nawet wolno biegającego psa.

– Pies nie jest typowym drapieżnikiem z krwi i kości. Jego reakcje są zupełnie inne. Wilk z kolei ma opracowane strategie ataku – opowiada Gełdon, dodając, że niejednokrotnie widział dokumentację fotograficzną i filmową ataku wilków na czworonoga, po którym zostawała np. jedynie głowa na łańcuchu przy budzie.

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!