Wiadomości

Eksperci od wyceny nieruchomości zatrzymani przez CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku ze sprawą wyrządzenia co najmniej 50 mln zł szkody w mieniu komercyjnego banku oraz usiłowania uzyskania 23 mln zł nienależnego podatku VAT funkcjonariusze CBA zatrzymali czterech rzeczoznawców majątkowych.

Funkcjonariusze stołecznej delegatury Centralnego biura Antykorupcyjnego prowadzą wspólnie z Prokuraturą Okręgową Warszawa-Praga postępowanie dotyczące podejrzenia wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości co najmniej 50 mln zł w mieniu banku w związku z udzieleniem kredytu inwestycyjnego na sfinansowanie zakupu centrum wystawowego w Opolu. Śledztwo dotyczy także działania na szkodę Skarbu Państwa poprzez usiłowanie uzyskania 23 mln zł nienależnego podatku VAT.

Ustalenia śledczych wskazują, że kredytu udzielono bez ustanowienia szczególnej formy zabezpieczenia jego spłaty, pomimo braku zdolności kredytowej, a następnie prolongowano terminy jego spłaty poprzez kolejne aneksy, ukrywając tym samym straty banku.

W związku z tą sprawą agenci CBA zatrzymali w Warszawie czterech rzeczoznawców majątkowych. Wszystko wskazuje na to, że przygotowane przez nich operaty szacunkowe podnosiły wartość nieruchomości, a tym samym służyły do uzyskania zwiększonych kwot kredytów.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w lipcu ubiegłego roku. Wówczas to warszawscy funkcjonariusze CBA zatrzymali 10 osób, w tym byłych prezesów zarządu banku, byłych członków zarządu, dyrektorów oraz pracowników banku, a także byłych i obecnych prezesów zarządów spółek z województwa mazowieckiego.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!