Polska Wiadomości

Ekologiści postanowili zaprotestować nago przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal dzienniknarodowy.pl lipcu 2019 r. Urząd Morski ogłosił, że pierwszy etap przekopu Mierzei Wiślanej prawdopodobnie wykona konsorcjum spółek NDI i Besix, które w postępowaniu przetargowym zaoferowało cenę 992 mln zł i otrzymało najwięcej punktów. Wybór zwycięzcy przetargu na budowę pierwszego etapu przekopu Mierzei Wiślanej Krajowa Izba Odwoławcza uznała następnie za zgodny z prawem, co oznaczało możliwość podpisania umowy z wyłonionym wykonawcą; nastąpiło to 4 października. 18 października 2019 r. Urząd Morski w Gdyni przekazał wykonawcy teren budowy. Teren budowy wykonawca ogrodził, przy czym zachowana została ciągłość komunikacji drogowej.

Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej mający na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk ma skrócić dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską na Morze Bałtyckie o ok. 100 km.

Dzisiaj rano nadzy aktywiści Obozu dla Mierzei Wiślanej zablokowali teren budowy kanału pod hasłami “Miłość i Mierzeja bez przerwy” oraz “Make love not canal”. Ich protest ma nawiązywać do akcji z 1969 r. gdy John Lennon i Yoko Ono usiłowali zwrócić uwagę mediów na kwestie pokoju na świecie, wylegując się przez siedem dni w hotelowym łóżku w Montrealu w Kanadzie.

Powołują się też na słowa Olgi Tokarczuk:

“[Czułość] dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny”.

– Na Mierzei Wiślanej rząd i ministerstwo siłą narzucają swoje plany. Wbrew woli mieszkańców, wbrew zaleceniom KE i bez decyzji środowiskowej niszczą unikatowy obszar Natura 2000 i marnotrawią ogromne pieniądze. I to też opisuje noblistka w swoim wykładzie:
“Kryzys klimatyczny i polityczny, w którym dzisiaj próbujemy się odnaleźć i któremu pragniemy się przeciwstawić, ratując świat, nie wziął się znikąd. Często zapominamy, że nie jest to jakieś fatum i zrządzenie losu, ale rezultat bardzo konkretnych posunięć i decyzji ekonomicznych, społecznych i światopoglądowych (w tym religijnych). Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć.”

PRZECIWSTAWIAMY TAKIE SILE CZUŁOŚĆ WŁAŚNIE
A jej symbolem jest ten pokojowy, czuły protest.

Co wy na to?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!