Wiadomości

Egipt poinformował o odkryciu „Zaginionego Złotego Miasta”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Egiptu ogłosiły w czwartek odkrycie czegoś, co nazwały „Zaginionym Złotym Miastem”. Odkrycia dokonano w południowej prowincji Luksor, a jeden z egiptologów z USA opisał to znalezisko jako największe odkrycie archeologiczne od czasu odnalezienia grobu Tutenchamona prawie sto lat temu.

Ekipa pod kierunkiem Zahi Hawassa odkryła „kilka obszarów lub dzielnic” miasta sprzed trzech tysięcy lat. Prace wykopaliskowe prowadzono przez siedem miesięcy.

Pierwotnym celem misji było odnalezienie grobowej świątyni króla Tuta, którego grobowiec został odkryty w Dolinie Królów w Luksorze w 1922 roku, ale zamiast tego wykopali części całego miasta.

Miasto powstała w czasach wywodzącego się z osiemnastej dynastii Amenhotepa III, który rządził Egiptem od 1391 do 1353 roku pne.

„Wykopaliska rozpoczęły się we wrześniu 2020 r. i w ciągu kilku tygodni, ku wielkiemu zaskoczeniu zespołu, formacje cegieł mułowych zaczęły pojawiać się we wszystkich miejscach” – poinformowało w wydanym oświadczeniu egipskie ministerstwo starożytności.

„To, co odkryto, stanowiło terytorium dużego miasta zachowanego w dobrym stanie, z prawie kompletnymi murami i pomieszczeniami wypełnionymi narzędziami codziennego życia” – czytamy dalej.

W południowej części miasta znajduje się piekarnia, piece i magazyny ceramiki, podczas gdy północna część, której większość pozostaje wciąż pod piaskiem, to dzielnice administracyjne i mieszkalne – dodało ministerstwo.

„Była to największa osada administracyjno-przemysłowa w epoce imperium egipskiego na zachodnim brzegu Luksoru” – powiedział Hawass.

„Ulice miasta są otoczone domami” – stwierdził Hawass, dodając, że niektóre mury mają nawet 3 metry wysokości.

Hawass uważa, że miasto funkcjonowało w dalszym ciągu w okresie współregencji Amenhotepa III z jego synem, Echnatonem, ale ten ostatni ostatecznie porzucił je, kiedy objął tron. Następnie Echnaton założył Amarnę, nową stolicę – w dzisiejszej prowincji Minya, około 250 km na południe od Kairu i 400 km na północ od Luksoru.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!